2022. 02. 10. - 08:01

Programozni is tud a mesterséges intelligencia

Programozni is tud a mesterséges intelligencia
A Google brit székhelyű mesterséges intelligencia részlege, a DeepMind egy MI-eszközt fejlesztett ki, amely versenyképes szinten képes számítógépes kódot írni olyan nyitott végű problémák megoldására, amelyek kritikus gondolkodást, logikát és nyelvértést igényelnek.

Az AlphaCode nevet viselő rendszer a mesterséges intelligencia fejlődésének újabb jele, hiszen lehetővé tenné a számítógépes programozás automatizálását, amely ma a tudomány és az ipar nagy részét megalapozó készségnek számít.

A DeepMind az AlphaCode teljesítményét a Codeforces által szervezett kódolási versenyeken tesztelte, mely egy olyan platform, ahol a világ több tízezer emberi szoftverprogramozója mérheti össze képességeit. Megállapították, hogy az MI egy átlagos emberi programozó szakértelmével egy szinten teljesített.

"Az AlphaCode nagyjából egy átlagos versenyző szintjén végzett. Ez az első alkalom, hogy egy mesterséges intelligencia kódgeneráló rendszer versenyképes teljesítményt ért el programozási versenyen" - írta az eszköz mögött álló DeepMind csapata.

Az AlphaCode nem az első mesterséges intelligencia eszköz, amely számítógépes kódot generál. Tavaly júniusban a Microsoft egy hasonló, a programozókat segítő eszközt adott ki, amelyet a tulajdonában lévő GitHub kódmegosztó szolgáltatás és az OpenAI, egy San Franciscó-i székhelyű MI-vállalat segítségével fejlesztett ki. A technológiai óriás 2019-ben 1 milliárd dollárral finanszírozta a projektet, és ebből is látszik, hogy milyen potenciált láttak benne a döntéshozók.

A GitHub Copilot nevű eszköz inkább a tapasztalt szakemberek intelligens asszisztenseként működik, tehát a meglévő kód elemzését, új kódrészletek generálását, illetve a kódsorok automatikus kiegészítését nyújtja, vagyis nem egy önálló problémamegoldó egységről van szó.

Már programkódok megírására is alkalmas a mesterséges intelligencia
Már programkódok megírására is alkalmas a mesterséges intelligencia

A DeepMind a kutatási dokumentumában közölte, hogy tesztelte szoftverét az OpenAI technológiájával szemben, és az hasonlóan teljesített.

"Az OpenAI tanulmányában és a hasonló munkákban felvetett problémák azonban többnyire egyszerű feladatleírásokból állnak, rövid megoldásokkal. Tehát messze nem a valós programozás teljes komplexitását fedik le" - magyarázták a DeepMind szerzői a tanulmányban. "A rövid kódrészletek generálása jellemzően a feladat közvetlen kódra történő lefordítását jelenti. Ezzel szemben a teljes programok generálása gyakran a feladat megértésén és a feladat megoldásának kitalálásán alapul, ami mélyebb algoritmikus gondolkodást igényel."

Mikhail Mirzayanov, a Codeforces alapítója elmondta, hogy szkeptikus volt az AlphaCode képességeivel kapcsolatban, mivel még az egyszerű versenyproblémák megoldása is teljesen új algoritmusok kitalálását igényli a programozóktól. "Az AlphaCode-nak sikerült egy ígéretes új versenytárs szintjén teljesítenie" - fogalmazott, hozzátéve, hogy az új eszköz felülmúlta a várakozásait.

De az AlphaCode (még) nem tudja felülmúlni a legjobb emberi programozókat. A kritikusok aggodalmukat fejezték ki amiatt is, hogy a gépek által generált kódot, mint amilyen az AlphaCode is, különösen alaposan meg kell vizsgálni a hibák, illetve az előre nem látható hatások, köztük a kibertámadásokkal szembeni sebezhetőség szempontjából. Az eredeti problémák megoldására való képessége azonban azt sugallja, hogy a mesterséges intelligencia kiegészítheti az embert, javíthatja a termelékenységet, és megnyithatja a területet azok előtt, akik jelenleg még nem írnak kódokat.

V.V.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.