2019. 11. 28. - 09:50

Rákszűrés hordozható mesterséges intelligencia-eszközzel

Rákszűrés hordozható mesterséges intelligencia-eszközzel

A modern technológiának köszönhetően immár arra is van lehetőség, hogy hordozható eszközzel az orvosok rákszűrést végezzenek – tudatta egy indiai kutatók vezette szakértőcsoport.

Hordozható mesterséges intelligencia-eszközt fejlesztettek ki a kutatók rákszűrés elvégzéséhez. A kutatást Anil Sao és Arnav Bhavsar professzorok folytatták le, Mandi Indiai Technológiai Intézet (IIT) munkatársai, Srishti Gautam és Krati Gupta kutató-tudósokkal együtt.
 
Az IIT és a Bengaluru-ban levő Aindra Systems mesterséges intelligencia alapú algoritmust fejlesztett ki méhnyakrák szűrésére, mikroszkópos képek elemzésével. Az eszköz lehetővé teszi az automatikus szűrést.
 
„A hagyományos rendszer és az Aindra rendszere között az a különbség, hogy az utóbbi hordozható, s odavihető a potenciális páciensekhez. A megszokott, régi módszer alapján az embereknek el kellett menniük a kórház patológiai laboratóriumába, hogy megvizsgáltassák magukat” – magyarázta Bhavsar.
 
Hordozható mesterséges intelligencia-eszközt dolgoztak ki a kutatók méhnyakrák szűréséhez
Hordozható mesterséges intelligencia-eszközt dolgoztak ki a kutatók méhnyakrák szűréséhez
 
A méhnyakrák a leghalálosabb rákfajták közé tartozik. A korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú ahhoz, hogy megmentsék egy beteg életét.
 
Jelenleg az ún. Pap-kenetteszt a hagyományos módja annak, hogy a szűrést elvégezzék valakin, melynek során a méhnyakból extrahált sejteket a szakemberek mikroszkóp segítségével megvizsgálják.
 
Kétségtelenül hozzájárult a méhnyakrák korai felismeréséhez, ám szubjektív elemzést igényel és olykor téves diagnózishoz vezet. Több tanulmány mutatta ki, hogy a Pap-teszt pontossága 60-85 százalékos.
 
A kutatók már 2016-ban benyújtották igényüket a találmány nemzetközi szabadalmaztatására, mely nagyon sok nő életét menthetné meg a mesterséges intelligencia segítségével. Kutatási eredményeiket az elmúlt két évben számos nemzetközi folyóiratban és konferencia-publikációban tették közzé.
 
Az eszköz prototípusai jelenleg klinikai tesztelésen esnek át a Kidwai Emlékkórházban, a Bengaluruban, a Manipal Kórházban, a Karnataka és Raja Rajeswari Orvosi Főiskolán, valamint a Bengaluru Kórházban. A kifejlesztett prototípusok pontossága folyamatosan 88 százalék körüli volt.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.