2019. 05. 04. - 09:00

Robot sebész segít, ha problémás a szívbillentyű

Robot sebész segít, ha problémás a szívbillentyű

A saját magukat navigáló, önjáró autókhoz hasonló technikával a biomérnökök olyan robotot fejlesztettek ki, amely könnyen eljut a kívánt célállomásra az emberi testen belül.

A robot sebész a test belsejében, célzottan képes megoldani a szivárgó szívbillentyű problémáját. A biomérnökök az önjáró autóhoz hasonlították a működését, mivel az is képes egyedül navigálni és eljutni a célhoz.
 
A vadonatúj robotot mesterséges intelligenciával szerelték fel, s a teszt során képes volt kiválóan tájékozódni egy, a vérrel teli szívet mintázó modellben. Megjavította a szivárgó szívbillentyűt, bemutatva, hogy ugyanezt az emberi testben is végre tudja hajtani.
 
A katétert a Bostoni Gyermekkórház tudósai programozták arra, hogy megtalálja célját és megoldja a problémát. Az operációban részt vett biomérnök hasonlította a robotot egy önjáró autóhoz.
 
A jövőben robot sebész végezheti a szívbillentyűt érintő műtétet
A jövőben robot sebész végezheti a szívbillentyűt érintő műtétet
 
A sebészek jelenleg manuálisan vezérelt robotokat használnak az efféle eljárások végrehajtására – mintha egy joysticket vagy mágneses rendszert kezelnének.
 
A koncepció bizonyítása érdekében végezték az alábbi procedúrát, melynek neve paravalvularis aortás szivárgás-zárás. Nagymértékben technikai jellegű beavatkozásról van szó, amely az érintett sebészek számára is megerőltető.
 
Az autonóm robotok alkalmazásával az ilyen típusú műveletek végrehajtásánál a sebész ideje felszabadul, s lehetősége lesz a műtét komplexebb részleteire koncentrálni – mutattak rá a kutatók.
 
„A helyes módszer erre az analógiára úgy gondolni, mint a harci pilóta és a harci repülőgép esete – mondta Pierre Dupont, a Bostoni Gyermekkórház Gyermekszívgyógyászati Biomérnöki osztályának vezetője, miután a felfedezés megjelent a Science Robotics szaklapban. – A harci repülőgép rutin feladatokat is elvégez, például vezeti a gépet, így a pilóta koncentrálni tud a a misszió magasabb szintű feladataira”.
 
Amikor a robot eléri a szivárgó szívbillentyűt, a szívsebész átveszi az irányítást és befejezi a műveletet.
 
A technikával kapcsolatos, számos kísérlet azt mutatta, hogy a robotnak csaknem ugyanannyi idejébe telik eljutni a szívbillentyűhöz, mint a valódi sebésznek.
 
„A navigációs idő mindenki számára egyenértékű volt statisztikailag, ami igazán lenyűgöző, tekintve, hogy egy vérrel telt, dobogó szívben vagyunk és milliméterpontosan igyekszünk elérni a célt egy adott szívbillentyűn” – mondta dr. Dupont.
 
Még nem tudni, pontosan mikor kezdik használni a sebész robotot a való életben is. Amerikában a Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) még nem dolgozta ki a szabályozási kereteket mesterséges intelligenciával működő eszközökre.
 
László Adrienn

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.