2018. 07. 17. - 10:00

Segíthet az MI a humanitárius válság esetén?

Segíthet az MI a humanitárius válság esetén?

A mesterséges intelligencia ma már számos dologra használható – nehéz problémák megoldására is képes lehet. Ilyen a humanitárius krízis is – hogyan segíthet a katasztrófa-elhárításban az MI?

A gépi tanulás mára képessé vált megválaszolni nehéz kérdéseket is – alkalmazható például természeti katasztrófa esetén, történetesen azt illetően, kiket kell menteni, hogyan lehetnek a szervezetek hatékonyak globális szinten. Ők minden bizonnyal használják majd ezt.
 
A mesterséges intelligencia (MI) mára széles körben terjeszkedik. Ennek nem az az oka, hogy a számítógépek elértek egy emberszerű tudatosságot, hanem mert a gépi tanulás fejlődése jelentős mértékben előrelépett: nagy adatbázisokból „tanulják”, hogyan osztályozzanak új adatokat.
 
A mesterséges intelligencia segíthet humanitárius krízis esetén is
A mesterséges intelligencia segíthet humanitárius krízis esetén is
 
A legmodernebbek a neurális hálózatok, melyet megtanítottak arra, hogy felismerjenek emberi arcokat vagy játszanak.
 
Az adatok mintázatainak felismerése kitűnően alkalmazható előrejelző eszközként. Az MI-t már használják echocardiogramokhoz, szívbetegségek előrejelzésére, munkahelyi adatok elemzésére, hogy megjósolják, elmennének-e dolgozók, valamint a közösségi médiában is, hogy előrejelezzék, kiket fenyegethet depresszív hangulat és öngyilkossági kísérlet.
 
Minden olyan terület, ahol bőséges adat áll rendelkezésre, felügyelhető a mesterséges intelligencia segítségével az üzleti élet vagy akár a kormány számára.
 
Jelenleg még úgy tűnik, a humanitárius tevékenység távol áll a mesterséges intelligenciától.
 
Nagyon fontos azonban a háború, az éhínség vagy más katasztrófa miatt válsághelyzetben élő emberek földi támogatásának megszervezése. Ez a terület szintén szeretné használni az MI-t. Miért?
 
Az MI adatelemzései választ adhatnak a fontos kérdésekre
Az MI adatelemzései választ adhatnak a fontos kérdésekre
 
Azért, mert képesnek látszik megválaszolni a humanitarizmus középpontjában álló kérdéseket. Például, hogy kiket kell menteni, miként lehetne hatékonyan lépni.
 
Mindez erőteljesen egybecseng a humanitárius gondolkodással és cselekvéssel, különös tekintettel a semlegesség és egyetemesség elvére. A humanitarizmus – úgy vélik – a helyi helyzet adataitól függetlenül nyújt alkalmazható támogatást.
 
Az, ahogyan a gépi tanulás nagy mennyiségű adatot fogyaszt, előrejelzéseket ad, arra utal: képes kezelni a humanitárius kihívásokat és adatvezérelt választ nyújtani.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.