2018. 12. 10. - 09:50

Szociális készségekkel nyerhetünk a jövő munkaerőpiacán?

Szociális készségekkel nyerhetünk a jövő munkaerőpiacán?

Az egyre növekvő iparági automatizálás és a mesterséges intelligencia számos területen kérdőjelezi meg a dolgozók számára munkájuk szükségességét. Szakértők szerint a jövő munkahelyein leginkább a szociális készségek, bizalom és empátia fog számítani.

A mesterséges intelligencia egyre több területen hódít – sok dolgozó tart attól, hogy munkakörét teljes mértékben átveszik a robotok. Mit mondanak erről a szakértők?

Az ausztrál Macquarie University által szervezett panelbeszélgetés során iparági szakemberek beszéltek arról, hogy a jövőben a munkaerőpiac a fejlődő szociális készségekre fog támaszkodni, a munkatársak közötti bizalomra és empátiára.

A folyamatos technológiai fejlődés kétségtelenül megváltoztatja a munka jellegét. Az ausztráliai Deloitte munkatára, Juliet Bourke elmondta: idővel a munkahelyek farmokról a gyárakba kerültek, manapság pedig az irodákba. Most a digitális felhőre térünk át, az okos technológiáknak és számítástechnikai rendszereknek köszönhetően, mint például a mesterséges intelligencia.

„Természetesen, mivel a technológia egyre inkább mindennapjaink része, több technikai készség elsajátítására is szükségünk van annak érdekében, hogy felvértezzük magunkat a változó munkakörnyezetben” – mondta Bourke.

A jövő munkahelyein még nagyobb szükség lesz a szociális készségekre

A jövő munkahelyein még nagyobb szükség lesz a szociális készségekre

A technológia ugyanakkor nem tudja helyettesíteni az „emberi tényezőt”. Az olyan készségekre, mint a bizalom, az empátia, nem sok időt szánnak az iskolákban, márpedig ezek fejlesztése növelheti a jövőben a produktivitást – hangsúlyozta a szakember.

Olyan képességekre van szükség, mint a kreativitás, empátia, csapatmunka, kommunikáció, tárgyalási készségek – ezek a jövőben fontosabbak lesznek, mint eddig valaha. Hiszen az egyéb munkákat a gépek el tudják végezni. Olyanokat is, amelyekkel manapság órákat töltünk.

Leoni Tickle, a Macquarie Egyetem oktatással foglalkozó asszisztens dékánja felhívta a figyelmet arra, hogy az oktatás ugyanakkor ez elmúlt 20 évben alig változott.

Annak ellenére sem, hogy a kiszolgáló jellegű munkakörökben ma is nagy szükség van a feljebb leírt képességekre.

„Oktatási rendszerünk éppenséggel gátolja a kreativitást”– emelte ki Gaurav Kanwal, az Adobe Systems digitális médiával és eladással foglakozó munkatársa. Hangsúlyozta: a technológia fejlődését nem lehet megállítani, de magunkat igazítani tudjuk a változó munkakörnyezethez.

A jövőben a munka jellege tíz évenként változhat, s a képzett munkavállalók nemcsak az oktatási rendszer, hanem a foglalkoztatók felelőssége is - tette hozzá Yvonne Breyer, a Global MBA programigazgatója.

Online szakok és tanfolyamok egyébként már ma is lehetőséget adnak arra, hogy az ember rendszeresen fejlessze képességeit.

László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.