2019. 11. 27. - 08:40
Villámcsapásokat jelezne előre a mesterséges intelligencia

A technológiai fejlődés olyan előrejelzésekre ad lehetőséget, melyekre felkészülve menthetők az emberéletek – s akár egyéb is. A villámcsapások megjóslásához mesterséges intelligenciát használnak.
Kiemelkedő szerepet szántak a kutatók a mesterséges intelligenciának egy komoly, tragédia-megelőző szolgáltatásban.
A Svájcban levő École Polytechnique Fédérale de Lausanne szakemberei olyan technológiát alkottak meg, amely képes a villám becsapódásának előrejelzésére. A módszer nemcsak egyszerű, de költséghatékony is, a meteorológiai adatokra és a gépi tanulásra épít.
Mint azt a ScienceDaily szaklapban meg is jelentették: a fejlesztés során a kutatók első körben korábbi villámokkal kapcsolatos információkat dolgoztak fel, s ezek alapján hozták létre az algoritmust. A program célja előrejelezni a jövőbeli villámokat.

Villámcsapásokat jelez előre a mesterséges intelligencia
A szoftver nemcsak képes pontosan meghatározni a villámbecsapódási helyeket, hanem igen precízek az eredményei is – ráadásul alkalmazható közeli és távoli villámok esetében is.
Az előrejelző program maximum 30 kilométeres körön belül képes előre megjósolni a villámokat, s egy adott időponthoz képest 10-30 percen belül adja meg a becsapódási helyét.
A rendszer természetesen azonosítja az időjárási viszonyokat, amelyekből kialakulhatnak a villámok. Ehhez négy tényezőre van szüksége: a levegő hőmérsékletére, a légnyomásra, a szélsebességre és a relatív páratartalomra.
Ahogyan általában a gépi tanulás, az előrejelzések készítéséhez a kutatók adatokat használtak – 12 svájci időjárás-előrejelző állomás gyűjtötte ezeket városi és hegyi terepen egyaránt, a 2006 és 2017 közötti időszakban.
A mesterséges intelligencia a betanulást követően 80 százalékos precizitással készítette el az előrejelzéseket. Most ennek továbbfejlesztése, még további pontosítása a kutatók célja.
László Adrienn