2022. 08. 09. - 10:40

Az űrben tesztelhetik a MIRA sebészeti robotot

Az űrben tesztelhetik a MIRA sebészeti robotot

Hamarosan a Nemzetközi Űrállomásra indul a miniatűr robotizált sebészeti platform: a MIRA a sebészetben végzett tevékenységek szimulálásával teszteli képességeit az űrben.

A közeljövőben tesztelik az űrben a MIRA sebészeti platformot. A Virtual Incision cég miniatűr robotizált sebészeti (RAS) platformja 2024-ben érkezik a Nemzetközi Űrállomásra - a sebészet terén végzett tevékenységek szimulálásával teszteli képességeit az űrben.
 
A MIRA egy mikrohullámú sütő méretének megfelelő kísérleti szekrényben dolgozik majd: olyan feladatokat hajt végre, mint a szimulált szövetek vágása, illetve kis tárgyak manipulálása. A miniatűr platform körülbelül 0, 9 kilót nyom, így ideális az űrmissziókon jellemző szűk helyeken.
 
„A MIRA platformot úgy alakították ki, hogy egy nagyszámítógépes, robotokkal támogatott sebészeti eszköz teljesítményét miniatürizált méretben biztosítsa és elérhető legyen a bolygó bármely műtőjében - mondta John Murphy, a Virtual Incision vezérigazgatója. - Az űrállomáson a NASA-val együttműködve vizsgáljuk meg, hogy a MIRA miként teheti elérhetővé az operációt még a legtávolabbi helyeken is.”
 
Az űrben tesztelhetik a MIRA sebészeti robotot
Az űrben tesztelhetik a MIRA sebészeti robotot
 
A sebészeti platform jelenleg az engedélyeztetés utolsó szakaszában tart az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) forgalomba hozatali folyamatában. A rendszert még nem értékesítik.
 
A robotplatform a teljes kvadráns hozzáférést képes elérni, anélkül, hogy egy külső platformhoz dokkolnia kellene, majd újra leválni tőle. Ehelyett egyetlen porton keresztül van behelyezve, állítható állvány tartja a helyén, amely a műtőasztalhoz rögzíthető.
 
Ellentétben sok más RAS platformmal, a MIRA speciális felszerelés nélkül tisztítható és sterilizálható. A platform magában foglalja a MIRA-t, egy sebészkonzolt és egy kísérőkocsit.
 
„A NASA-nak ambiciózus tervei vannak a hosszú távú űrutazásra. Fontos, hogy teszteljék a technológia képességeit, amely hónapokban és években mérve hasznos lehet a küldetések során - mondta Shane Farritor, a Virtual Incision társalapítója és technológiai igazgatója. - A MIRA továbbra is feszegeti a RAS-ban elérhető lehetőségek határait, elégedettek vagyunk a klinikai vizsgálatok során nyújtott eddigi teljesítményével. Izgatottan várjuk, hogy egy lépéssel tovább léphessünk és segíthessünk azonosítani, mi lehetséges a jövőben, mivel az űrutazás egyre inkább valósággá válik az emberek számára.”
 
 
A projektet a NASA a Nebraska-Lincoln Egyetemnek ítélte oda, ahol Farritor mérnöki professzorként dolgozik – igaz, a Nebraska-Omaha Egyetemen működő Established Program to Stimulate Competitive Research (EPSCoR) keretében.
 
A Nebraska-Lincoln Egyetemen Farritor kutatást vezetett a sebészeti robotok űrben történő alkalmazásának lehetőségeiről. A céget Dmitrij Oleynyikov orvossal közösen alapította.
 
L.A.
 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.