2013. 03. 27. - 17:02

A gyógyszerek mellékhatásai fogainkra

A gyógyszerek mellékhatásai fogainkra
Hogyan hatnak a gyógyszerek a szájüregre és fogainkra, és mely gyógyszerek ezek? Mit lehet tenni, hogy a mellékhatások miatt kialakult helyzetet helyrehozzuk?
 
Ezekre a kérdésekre kapunk ma választ Dr. Fülöp Papp Mártától, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat  vezető fogorvosától és homeopatájától.
 
Milyen gyógyszerek hatnak ki a szájüregünkre és fogainkra?

Minden gyógyszernek- akár szájon át vesszük be, akár injekcióval kerül be szervezetünkbe - vannak mellékhatásai szervezetünkre, ezekből több száz olyan van, melyek mellékhatásai sajnos a szájban jelentkeznek. Ilyen gyógyszerek például a rák kezelésére, magas vérnyomásra, erős fájdalomra, depresszióra, allergiára, vagy akár egy átlagos megfázásra szedett gyógyszerek is.

kepek-cikk-40-a-20130325_20130327170936_23.jpg

Milyen mellékhatásokra számíthatunk?

A leggyakoribbak a száraz száj (xerostomia), gomba kialakulása, íny túlnövés (hiperplázia). Ezek átmeneti problémák (a gyógyszer szedésének idejéig tartanak), azonban sok kellemetlenségek és későbbi bonyodalmakat is okozhatnak. Akkor a legnehezebb a helyzet, mikor olyan gyógyszerről van szó, melyet hosszú ideig kell szednie a páciensnek.

A szájszárazság okozói például az antidepresszánsok, a hányásra, szorongásra és hasmenésre szedett gyógyszerek, az asztma inhalátor, vérnyomás és szívgyógyszerek, valamint a parkinson és alzheimer gyógyszerek.

Gomba kialakulását szintén az asztma inhalátorok is okozhatják. Az ínytúlnövés okozói az epilepsziás rohamra alkalmazott Phenytoin, a szervátültetés előtt szedett gyógyszerek, melyek meggátolják az új szerv kilökődését és akkor még ott vannak a vérnyomásra szedett gyógyszerek.

szájgomba

Minden mellékhatás esetében fontos, hogy konzultáljunk fogorvosunkkal, hogy bebizonyosodjon, valóban a gyógyszer mellékhatásait tapasztaljuk, vagy egyéb okai vannak a kialakult állapotnak.

Pácienseinknek szoktuk javasolni, hogy konzultáljanak a homeopátiás biológiai fogorvossal, hogy a betegséget hogyan tudják mellékhatás mentes homeopátiás készítményekkel kezelni, és hogy lehet elkerülni az általánosan szedett gyógyszerek mellékhatásait.

Miért veszélyes a szájszárazság, és mit tehetünk, hogy megelőzzük a következményeket?

Ha az embernek kiszárad a szája, akkor tulajdonképpen eltűnik a nyála, ami igen fontos eleme emésztésünknek és fogaink, ínyünk és teljes szájüregünk védekező  mechanizmusának. A nyálnak 99 százaléka csupán víz, de a maradék egy százalékban sokféle nélkülözhetetlen anyag található.

baktériumok a szájban

Ha evés közben nem lenne a szánkban nyál, nem tudnánk lenyelni az ételt. Ha az összerágott ételből nem alakulna ki az a nedves falat, mely aztán a nyelőcsövön keresztül lecsúszik a gyomrunkba, sérülne a torok, a gége, a nyelőcső. A nyál az ízérzésnek is alapvető fontosságú eleme, mert a komplex ételek, mint a fehérje vagy a szénhidrát valójában íztelenek, és csak akkor tudjuk meg, mit is eszünk, ha az ízlelőbimbókhoz a nyálban feloldódva molekulák, ionok formájában eljutnak az alkotórészeik.

Fogászati szempontból nézve, a szájüreg különleges életterülete baktériumoknak, gombáknak és más élőlényeknek is. Az ínyünkön és a fogakon lévő finom rétegben élnek és szaporodnak, de ehhez is a nyál jelenléte szükséges. Amikor fogat mosunk, néhány perc múlva ismét megtelepszenek a szájban élő baktériumok, gyorsan elszaporodnak és vékony réteget képeznek.

Egészséges nyálelválasztás és nyálképződés esetén ez a rendkívüli biológiai folyadék a fogakról folyamatosan lemossa a baktériumokat.

Emellett azért is fontos, hogy pótoljuk a nyálat, mert a nyál lúgos Ph értéke az, ami segít megelőzni a fogszuvasodást. Nélküle a száj lágyszövetei is érzékenyebbé válhatnak és gyulladás alakulhat ki, mely ínybetegséghez is vezethet. Az ínybetegség az egyik legnagyobb ellenségünk, mert nem csak egy fogra hat ki, hanem az egész szájra. Az íny visszahúzódik, a csont szintje süllyed, a fogak kilazulnak, majd amikor a folyamat már visszafordíthatatlan, akkor a fogak kihullanak. Elveszítjük őket, pedig kis odafigyeléssel megmenthetőek lennének.

Ez nem hangzik jól, sosem tudtam, hogy a nyálnak ennyi feladata van. Mi a teendő gomba kialakulásakor és íny túlnövés esetén?

Ha a gombát asztma inhalátor okozza, és ez bebizonyosodott, akkor javasolt a későbbiekben odafigyelni erre, és használat után kiöblíteni a szánkat, hogy megelőzzük a gombát. Ez nagyon fontos, hiszen az asztma nem csak átmeneti állapot, így hosszú távon is problémát okozhat.

Az íny túlnövése, amelyet az íny fokozott gyulladása és duzzanata okoz, szintén hozzájárul ínygyulladás kialakulásához. Ez az állapot megfelelő környezetet biztosít a baktériumok számára, melyek roncsolhatják a környező fogszöveteket. Nagyon fontos tehát, hogy ebben az esetben forduljunk fogorvoshoz.

Mi a Naturadentnél az íny túlnövést és egyéb ínykorrekciós műveleteket a Biolase Waterlase iPlus lézerfogászati berendezéssel végezzük, mellyel érzéstelenítés, vérzés és fájdalom nélkül tudunk kezelni.

Biolase Waterlase iPlus

A Biolase Waterlase iPlus lézerfogászati berendezéssel érzéstelenítés, vérzés és fájdalom nélküli kezelés érhető el


A mellékhatásokról szóló rémhírek után megnyugtató a tudat, hogy nálatok mindenre van megoldás...

Pontosan. Ezért is hangsúlyozom, hogy nem érdemes megvárni, míg nagy lesz a baj. Ez csak egy fogorvosi vizsgálat, és konzultáció, majd az azt követő kezeléseket modern műszerekkel és gépekkel végezzük. Nincs mitől félni.

Várunk mindenkit szeretettel, a Naturadent biológiai és esztétikai lézerfogászat fogorvos csapata nevében is Budapesten a Váci utcában, a Fővám tértől pár lépésnyire.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.