2013. 08. 13. - 08:35

Amiért fontos, hogy a kialakult ínybetegséget kezeltessük a terhesség alatt

Amiért fontos, hogy a kialakult ínybetegséget kezeltessük a terhesség alatt

Az ínybetegség, bár külsőleg csak a szájüregünkben mutatkozik meg, ennél jóval több területen okozhat problémát, megnöveli ugyanis a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri elváltozások valamint a koraszülés kockázatát is.

Korai fázisában felismerve tökéletesen kezelhető és gyógyítható. Ez pedig nem csak azért fontos, hogy ne veszítsük el fogainkat idő előtt – mert az ínybetegség egyenes következménye sajnos pont ez – hanem, hogy ne legyenek más, belgyógyászati problémáink miatta. A témáról bővebben most a szakértőt, Dr. Fülöp Papp Mártát, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosát kérdeztük.

Felismerhetjük otthon a tükörben valamiről, hogy nekünk valamilyen ínybetegségünk van?

Az ínybetegségek közül a leggyakoribb az ínygyulladás vagy gingivitis, ami a lágyszövet elváltozásai közül a legenyhébb. Tünetei a vörös, duzzadt, esetenként vérző íny, ám ha a betegség kezeletlen marad, ez a gyulladás könnyen átterjedhet a kötőszövetekre, melyek a fogak stabilitásáért felelnek.
Nemcsak az ínygyulladás, a fogszuvasodás is okozhat ugyanilyen galibát, a baktérium ugyanis, mely a szuvasodást okozza a véráramba kerülve a test más részein is gyulladást idézhet elő. Sőt, növeli az immunrendszer válaszreakcióit, ami a szervezet egészére hatással lehet. Az egyik legmeglepőbb megállapítás viszont mindenképpen az, hogy a rossz szájhigiénia összefügg a koraszüléssel.



Volt erre irányuló valamilyen vizsgálat mostanában?


Egy nemrég készült tanulmány szerint a hosszan tartó, krónikus ínygyulladás hatással lehet a várandós anyukák szervezetére, így hamarabb kialakulhat például terhességi mérgezés, sőt a szakértők szerint ezek az anyukák gyakran alacsonyabb testsúlyú babákat hoznak a világra, mint azok, akiknél nem jelentkeznek a toxikózis tünetei.
Sajnos három olyan baktérium is létezik (P.gingivalis, E.corrodens és T.forsythia), melyek alapvetően a fogínygyulladás miatt szaporodnak el, s növelik a terhességi mérgezés kialakulásának kockázatát. Viszont azt is ki kell hangsúlyoznunk, hogy a terhesség ideje alatt kialakuló fogínygyulladás – s általa a toxikózis – megelőzhető és könnyen kezelhető, feltéve, ha a betegséget időben felismerjük.

Mit javasolna annak érdekében, hogy a várandós kismama csökkentse a fogínygyulladás kialakulásának esélyét?

Az alábbi tanácsok megfontolásával jelentősen csökkenthető a fogszuvasodás és a fogínygyulladás kialakulásának esélye:

  • Étkezzünk változatosan! Fogyasszunk sok nyers táplálékot (zöldségek, gyümölcsök), melyek elősegítik a fog öntisztulását. Együnk sok főzeléket, fehérjét, kerüljük a túlságosan cukrozott ételeket!




  • Vigyünk be megfelelő arányú vitaminokat, ásványi anyagokat! Már a magzati kortól megindul a fogak egészségéért vívott küzdelem, ezért fontos, hogy a várandós anyuka is megfelelő mennyiségű tápanyagot vigyen be saját és gyermeke számára is. A fogszuvasodás megelőzésében kiemelten fontos szerephez jut a kalcium, a D-vitamin és a fluorid is.
  • Naponta kétszer mossunk fogat (legalább két percen keresztül), ezzel megszabadítva fogaink felszínét a lepedéktől!



  • Naponta tisztítsuk meg fogközeinket fogselyemmel vagy interdentális fogkefével, ezzel megelőzhető a két fog közötti felszínén kialakuló fogszuvasodás, vagy a korona, fogszabályozó alatti fogak megbetegedése is.
  • Használjuk rendszeresen szájvizet és nyelvkaparót, ezek nagyszerű kiegészítői a mindennapos szájápolásnak, hiszen a baktériumokat távolítják el szájüregünkből.
  • Látogassunk el 2-3 havi rendszerességgel fogorvosunkhoz, így a fogszuvasodás korai jeleit felismerve sokkal hatékonyabban előzhetjük meg fogaink roncsolódását, esetleges elvesztését!
  • Ha bármilyen fogászati problémánk akad, akkor kérjük oly módon fogorvosunk tanácsát, hogy a kezelés a lehető legkisebb terhelést rójon a növekvő magzatra. Válasszuk például a lézerfogászati kezeléseket, ahol sok kezelés esetében akár injekció nélkül, fájdalommentesen végezhető el a kezelés.
  • Éljünk a modern orvostudomány adta lehetőségekkel: barázdazárással vagy korszerű ózonterápiával a korai fogszuvasodás nem csak megelőzhető, de akár vissza is fordítható.

Ezek mind igen apró előrelátó, hasznos, gondoskodó cselekedetek gyermekünk és saját magunk egészségéért.

Természetesen érdemes időben tájékozódni, honnan, mi alapján ismerhető fel a fogágybetegség, vagy ínygyulladás, hogy időben kezelni is tudjuk.

Várunk minden várandós anyukát és kismamát szeretettel a Naturadent-nél, a Szabadság-híd pesti hídfőjénél a Fővám tér mellett a Váci utca legelején.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.