2013. 10. 15. - 08:46

Fogaink születés előtt

Fogaink születés előtt

Sokan nem is gondolnák, hogy a kisbabáknak születésünk előtt is vannak már fogaik. Kisbaba kori fejlődésüket és fogváltásaikat segítünk nyomon követni cikksorozatunk ezen részével.

A tejfogak kialakulása a terhesség hatodik és nyolcadik hete közt kezdődik, a felnőtt fogaké pedig a huszadik héten. Amennyiben a fogak nem kezdenek el kialakulni ebben a periódusban, akkor hypodontia, vagy anodontia alakulhat ki. A hypodontia a fogak részleges, míg az anodontia a fogak teljes hiányát jelenti. Ritkán előfordulnak olyan esetek is, amikor a babák már foggal születnek. Ez a jelenség általában a szoptatás alatt okozhat kellemetlenséget.

Több fogsor egymás felett

Minden fognak megvan a maga ideje, amikor kinő, és kihullik. Ezekre oda kell figyelni, mert ha nem nőnek ki, vagy nem esnek ki időben akkor később gond is lehet belőle, ami a felnőtt fogazatra is kihathat.

Az első tejfogak, amik kinőnek azok az alsó és a felső front fogak. Az alsók 6-10 hónapos korban, a felsők pedig 8-12 hónapos korban törnek elő. A következők az alsó és a felső második front fogak, melyekből a felsők 9-13 hónapos korban, az alsók pedig 10-16 hónapos korban törnek elő.

Őket követik az első tej őrlő fogak, melyekből a felső 13-19 hónapos korban, az alsó pedig 14-18 hónapos korban tör elő. Eközben már nőnek a szemfogak is, amelyek közül az alsó 17-23 hónapos korban, a felső pedig 16-22 hónaposan lesz látható.



A sort a második tej őrlőfogak zárják. A felső 25-33 hónaposan, az alsó pedig 23-31 hónaposan. Mivel több fognál van időbeni átfedés, így nehéz mindig figyelemmel kísérni, hogy időben jönnek-e a fogak, vagy sem, ezért javasolt felírni a dátumot, amint megpillantjuk az előtörő fogat. 

Alább egy, a gyermekfogszakorvosok által használt és javasolt gyermekfog fejlődési térkép, amelyen a fogorvos regisztrálja a fog időbeni kibújását.



Figyelni kell a fogak megjelenését

Ha nem nő ki egyik vagy másik fog, akkor az eredeti helyén nem lesz hely fenntartva az őt helyettesítő felnőtt fognak, így torlódás alakulhat ki. Ha pedig a tejfog nem hullik ki időben, akkor lehetséges, hogy nincs alatta felnőtt fog, ami előtörne a helyére, és ezért nem tud kihullani. Ezért kell már attól a perctől fogorvoshoz vinni a kicsiket, amint előtörnek a fogak, mert így a fogorvos folyamatosan figyelemmel tudja kísérni a növekedésüket és ha szükséges, be tud avatkozni.

Számít az is, mikor hullanak ki

Az alsó és felső front fogak esnek ki először 6-7 éves korban. Ezután a második front fogak 7-8 évesen, az első őrlők 9-11 évesen, a szemfogak 10-12 évesen és a második őrlők 10-12 éves korban. Ekkor természetesen már nő is helyettük a felnőtt fog.

Vannak felnőttek, akik akár 30 évesen is rendelkeznek még tejfoggal, mert nincs meg a teljes felnőtt fogazatuk, fejlődés közben hiányos maradt. Általában a felnőtt szemfog szokott hiányozni. Természetesen nagyon kell vigyázni arra a tejfogra is, és monitorozni kell, mert gyengébb, mint a felnőtt fogak. Elvesztésük esetén az implantáció a legjobb megoldás.

Tejfogból 20 darab van, míg felnőtt fogból 32. Sokaknak a bölcsességfogai sosem nőnek ki, vagy nem férnek el, és csak félig nőnek ki, ezért eltávolításra kerülnek. A bölcsességfogakra sok esetben nincs szüksége a mai embernek, főleg, ha az elő sem jött. Egykor fontos szerepük lehetett, de a mai embernek már kisebb az állkapcsa, és nem mindig férnek el benne. A tejfogak esetében továbbá nincs előőrlő fog, csak két őrlő. Ez a fog hiányzik a tejfogazatból. A teljes felnőtt fogazatban két pár előőrlő található, és ha valakinek még megvan mindkét bölcsességfoga, akkor három pár őrlő jön mögötte.

Fogápolás gyermekeknél és felnőtteknél

Gyermekek esetén felnőtt fogkrémet 6 éves kortól javasolt használni. A gyermek és a felnőtt fogkrémek között a legtöbb esetben az alapvető különbség az az, hogy a gyerek fogkrémben kevesebb a fluorid.

Az egészség centrikus, vegyszermentes és természetes módszereket követő természetgyógyászok és biológiai fogorvosok a teljesen fluoridmentes fogkrémeket javasolják, gyermekeknek és felnőtteknek is egyaránt. Mi is szoktunk javasolni homeopátiás és fluorid mentes fogkrémet.



A gyermekeket már egészen kicsi koruktól lehet a fogkefe használatára tanítani. Először természetesen szüleik mossák meg finoman, alaposan és sok-sok türelemmel gyermekük fogait. Később a kicsik fogkrém nélkül is megpróbálhatják, hogyan kell fogat mosni. A tükör előtt állva mutassuk meg nekik, hogy tartsák a fogkefét, hol és hogy kell a fogakat tisztítani, hogy az ételmaradékokat és egyéb lepedékeket eltávolítsák.

A gyermekek helyes fogápolásra nevelése során érdemes felkeresni a fogorvosi rendelők dentálhigiénikusait is és segítségüket kérni. A dentálhigiénikus játékosan be tudja mutatni, el tudja magyarázni a legkisebbeknek is, hogyan mossák fogaikat, hogyan ápolják és mire figyeljenek oda. Ez nagy segítség lesz a szülőknek és a gyermekeknek is egyaránt, hiszen a helyesen megtanult és alaposan begyakorolt fogápolással az idősebb kori fogproblémák jelentős része megelőzhető.

Szinte minden gyerek lelkes és nagyon hamar belejönnek a fogtisztító játékba. Aki valami miatt ódzkodik a feladattól, legyünk türelmesek és próbálkozzunk egy ízesített gyermekfogkrémmel, vagy tegyük közös családi programmá, vigyünk bele életet és még több játékot. Lehetséges, hogy később már kevésbé lesz kedvük hozzá, azonban ez már inkább tini kori probléma, erről a cikkünk folytatásában fogunk beszélni.

Cikkünk összeállításában segítségünkre volt fogorvos szakértőnk, Dr. Fülöp Papp Márta, a Naturadent vezető fogorvosa és a Naturadent lelkes, gyermekbarát, mindig mosolygós csapata.


Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.