2013. 08. 27. - 09:50

Fogászatok a nagyvilágban – 1. rész

Fogászatok a nagyvilágban – 1. rész
Legutóbbi beszélgetésünk alkalmával már ejtettünk pár szót külföldi fogászatokról. Ma az angol, olasz és német fogászatokról beszélgetünk Dr. Fülöp Papp Mártával, a NaturaDent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosával.
Úgy tudom, Ön sokat jár külföldre fogászati konferenciákra. Dolgozott is esetleg külföldi fogászaton?

Igen, töltöttem egy kis időt angol és német fogászatokon pár évvel ezelőtt. Ezen országokról személyes élményem van. Egy másik közeli ország, Olaszországi kapcsán Dr. Ozsvár Andrea kolléganőm osztotta meg velem a tapasztalatait. Rajtunk kívül több kollégánk is dolgozott, vagy tanult külföldi fogászatokon, egyetemeken. Szájsebészünk Dr. Marton Rita például Németországban gyarapította, bővítette tudását. Emellett magam is járom a világot és igyekszem minden olyan nemzetközi konferenciát meglátogatni, a környező országoktól egészen a tengerentúlig.



Milyen érdekességei voltak az angolszász területen a fogászatnak?

Az angol műszerek, és kezelések hasonlítanak a magyarhoz. Különbséget abban láttam, ahogy diagnosztizálnak, és amit magukkal hoztak az egyetemről. Ők például azt tanulják, hogy a bölcsességfogak a szájban annyira hátul helyezkednek el, hogy egyáltalán nem befolyásolják a front fogak állását, így azok nem jelentenek problémát fogszabályzáskor. Az angol fogorvosokon kívül más nemzet orvosaitól nem hallottam eddig ezt a véleményt. Mind a németek, az olaszok, az amerikaiak és mi is úgy gondoljuk, hogy egy szépen szabályozott fogsort igenis befolyásolhatnak az előtörő bölcsességfogak. Erre több példa is utal. Gyakran fordulnak fogszabályzó szakorvosunkhoz olyan felnőttek, akiknek már kisgyermek korukban volt fogszabályzójuk, azonban amint a bölcsességfogak előtörtek, a fogaik újra átrendeződtek.



Mi a helyzet más téren?

Az angolok nagyon figyelnek arra, hogy kivédjék a mindennapi stresszt, illetve az abból adódó rossz szokásokat. Itt arra gondolok, hogy ha tehetnék minden második páciensnek harapásemelő sínt készítenének, hogy megvédjék fogaikat a csikorgatás okozta kopásoktól. Amint ilyen jeleket tapasztalnak a páciens fogán, azonnal beutalják panoráma röntgenre, hogy ellenőrizzék, milyen állapotban van az állkapocs. Nagyon figyelnek továbbá az ínyre, ami már itthon is egyre fontosabb. Szerencsére ma már nálunk is elérhető a lézerfogászat, ami ezen a területen sok korábbi kellemetlenségtől szabadítja meg a pácienseinket. A régi idők fogorvosai még nem fordítottak ennyi időt az íny vizsgálatára, kezelésére, esetleges esztétikai formázására.

Tapasztalható-e különbség a külföldi és a magyar páciensek között?

Azt vettem észre, hogy a magyar páciensek bátrabbak. Az angolok között sokan vannak, akik szedálás alatt szeretik kezeltetni magukat. Azt is megfigyeltem, hogy a magyar gyerekeknek egészségesebbek a fogaik, az angol gyerekek már megszokták, hogy fúrják, és tömik fogaikat, így ők nagyon bátrak. Nincs iskolafogászat, a családok együtt mennek a féléves kontrollra. Sajnálatos tény továbbá, hogy az angol páciensek szeretik apróságokért, beperelni fogorvosaikat. A legfurcsább történet számomra az volt, amikor egy fogorvosi rendelőben egy hölgynél anafilaxiás sokk alakult ki. Még a fogászat szomszédságában lévő háziorvosi rendelő orvosai is a fogorvos segítségére siettek. Az ellátáshoz az is hozzátartozott, hogy egy vizes törülközőt tettek a hölgy nyakába. A hölgy végül jobban lett, épségben megúszta, azonban a férje, aki szintén jelen volt, köszönet helyett beperelte az orvosokat, mondván, hogy a vizes törülköző hipotermiát okozhatott volna.

Ez valóban egy furcsa eset. Elég rosszindulatú gondolat ezért perelni segítő orvosokat.

Valóban, de sajnos ezt is meg kell tanulni kezelni.

Mit mesélt Andrea doktornő az olaszországi tapasztalatairól?

Ami számára, és számunkra is nagyon furcsa, hogy az orvosok egyetem ideje alatt egyáltalán nem kezelnek pácienst, csak egyetem végeztével, akkor is csak nagyon szigorú felügyelettel. Más technikával végzik a gyökértömést. Mi egyesével helyezzük be a gutta percha szálakat (gumiszerű gyökércsatorna záró anyag) a csatornába, minél szorosabban, hogy jól záródjon. Ezzel szemben az olasz kollégák csatornától függően különböző méretű felmelegített gutta perchát helyeznek a csatornába. Ez egy jóval gyorsabb eljárás, azonban így fennáll annak a veszélye, hogy a fogat túltömik. Az olasz fogorvosok igen precízek, ennek azonban lényegesen lassabb munka az eredménye.



Mik a tapasztalatok a németországi fogászatokkal, német fogorvosokkal kapcsolatban?


Azt hiszem nem meglepő, ha azt mondom, ők is maximalisták, és nagyon-nagyon pontosak. Mind időben, mint munkában nagyon fontos a precizitás, legyen szó dokumentálásról, vagy kezelésről. Modern műszerekkel dolgoznak és még a legkisebb beavatkozáshoz is rengeteg műszert, anyagot használnak. Talán ennek is köszönhető a lelkesedésük. A hallgatók akkor is bent maradnak a klinikán estig, hogy kutató munkát végezzenek, amikor már nincs páciensük. A hallgatók év közben rengeteg kongresszusra járnak, és aktív résztvevői a tudományos életnek.

Köszönjük az érdekes információkat. Szerencsére többnyire pozitív tapasztalatokat hallhattunk. Az utcán dolgozó fogorvosokról, és hasonló extrém fogászatokról egy későbbi beszélgetésünk alkalmával ismét szó lesz majd.

A Naturadent nemzetközileg is képzett, tapasztalt fogorvosai és a világ legfejlettebb lézerfogászati eszközparkja várnak mindenkit szeretettel, a Szabadság-híd pesti hídfőjénél a Fővám tér mellett a Váci utca legelején.

Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.