2017. 02. 28. - 09:50

Hogyan gyógyulunk a bölcsességfog kihúzása után?

Hogyan gyógyulunk a bölcsességfog kihúzása után?

Egy bölcsességfog kivétele nem a legegyszerűbb feladat – lehetséges, hogy csak a szájsebészeten tudják eltávolítani a fogat. Hogy ezután mennyire gyors a gyógyulás, az több mindenen múlik s többféle mellékhatással is járhat.

Ha bölcsességfogaink nem szolgálják a hasznunkat, sőt már fájdalmat okoznak, vagy a közeljövőben nagy erre az esély, szükség van az eltávolításukra.

Hogy ez mennyire körülményes, arról cikkünk előző részében olvashattak – egyszerű művelet is lehet, ha a fog már kibújt a fogíny alól, ám ha az állkapocsba ágyazódott, akkor mindenképpen a szájsebészeten tudják eltávolítani.

A felépülés is nagymértékben függ attól, hogyan kellett kivenni a bölcsességfogat.

S mi az, amire számíthatunk?

-Vérzés: néhány órán át fennállhat a fog kivételét követően. Kordában tartható, ha egy darabka tiszta, nedves gézt a seb helyére teszünk és kissé megnyomjuk. A folyamatos nyomás tartson kb. 45 percig.

A bölcsességfog kihúzását követően több dologra oda kell figyelni a gyógyuláshoz

A bölcsességfog kihúzását követően több dologra oda kell figyelni a gyógyuláshoz

Alternatív megoldás lehet a nedves teafilter is. Ugyanis a teában levő csersav segíti a seb gyógyulását is, a vérrögök kialakításával. Ha a kismértékű vérzés folytatódik, a folyamatot ismételjük meg. Ha viszont erősre vált, azonnal konzultáljunk orvosunkkal vagy a szájsebésszel, aki a műveletet végezte.

A szájöblítést és köpést kerüljük 24 óráig a foghúzás után, valamint minden olyan műveletet, amelyben szívó hatást váltunk ki (például szívószálon keresztül se igyunk). A meleg italokat szintén hanyagoljuk! Ezek ugyanis gátolhatják a vérrög képződést, s ún. száraz tok alakulhat ki.

-Arc duzzadás: azon a területen, ahol a fogat kihúzták, jellemzően kialakul az arcduzzanat. Hogy ezt minimalizáljuk, helyezzünk rá egy kis anyagba csavart jeget. Tartsuk rajta 10 percig, majd 20 percig ne. Ismételjük meg a műveletet, amikor szükséges, a foghúzást követő 24 órában.

-Gyógyszerek: a fájdalomcsillapítás érdekében szedhetünk acetaminofent és ibuprofent, de orvosunk bizonyára felír olyan készítményt, amit kifejezetten ajánl ebben az esetben.

Antibiotikumokat még a fog kivétele előtt szokás felírni, hogy a bölcsességfog körüli esetleges aktív fertőzéseket kezelje, ha szükséges.

A cikket folytatjuk öt további, bölcsességfog kihúzását követő problémával.

Kapcsolódó cikk:

Bölcsességfog: mi történik a foghúzás alatt? 

Biztos, hogy van bölcsességfogunk?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.