2013. 02. 22. - 16:19

Vitaminok, melyek fogainknak is fontosak – 1. rész

Vitaminok, melyek fogainknak is fontosak – 1. rész
Szervezetünk egészségének kapui a fogaink. Fogaink nemcsak segítik táplálkozásunk folyamán szervezetünk egészségét, de mi is segíthetjük táplálkozásunkkal és életmódunkkal fogaink egészségét.
„Ahol az egész gyengélkedik, lehetetlen, hogy a rész egészséges legyen." (Platón)
 
Ez alkalommal a vitaminok fontosságáról beszélgettünk Dr. Fülöp Papp Márta biológiai és esztétikai fogorvossal, homeopatával fogaink egészségmegőrzése szempontjából.
 
Miért fontos, hogy ne csak magunknak, hanem szervezetünknek és így fogainknak is étkezzünk?

A régi mondás mai napig tartja magát: „Az vagy, amit megeszel!”. Szervezetünk azokból az anyagokból, vitaminokból, alkotóelemekből tud épülni, amelyet adunk neki. A fogaink szervezetünk részei, még ha megtévesztő is lehet a kemény fogcsont miatt, de gondoljunk a fog belsejében lévő élő dentinre, a benne futó idegekre és a fogat körbevevő ínyre, izmokra, szövetekre. Szép és egészséges fogazat csak egészséges életmóddal és táplálkozással alakítható ki és őrizhető meg. Gyermekkorban kifejezetten fontos, hogy megfelelő ellátása legyen a fejlődő szervezetnek, de később az egészségmegőrzés, a fogyó, elhasznált vitaminok pótlása is nagyon fontos. Ha nem tesszük, nemcsak fogaink, de szervezetünk teljes egésze megsínyli majd azt.

Ha jól értem, itt is érdemes eléje menni a problémáknak...

Igen, mindenképp. Persze itt táplálkozásról beszélünk, ahol mindenki nyugodtan lehet hedonista, kreatív, kényes, vagy épp igényes, hiszen sok ezer különböző ételből, ízből válogathatunk kedvünkre, évszak, napszak és étvágyunk szerint szabadon :D ! Kellemest a hasznossal, ez mindig egy jó kombináció!
 
Melyek akkor azok a vitaminok, amelyek fogaink szépsége és egészsége szempontjából a legfontosabbak, és milyen alapanyagokban találhatjuk meg őket?

Úgy gondolom, 6 fő vitamint tudnék hirtelen mondani, ami különösen fontos és hasznos fogaink egészségének és mosolyunk szépségének megőrzése érdekében.

A vitamin - segíti az ínyszövetek és a fogzománc egészségének fenntartását. Ha nincs megfelelően biztosítva a szervezet számára, akkor a tejfog és maradandó fog fejlődésének idején a zománc károsodását idézheti elő. Továbbá a bőr és a nyálkahártya szárazzá, fertőzésre, gyulladásra hajlamosabbá válik. A nyelv berepedezettsége is tünete az A vitamin hiányának.

A vitamin

Az A vitamin zsírban oldódó, így nagy mennyiségben megtaláljuk a tojássárgájában, a vajban, a tejszínben, továbbá a zöld leveles zöldségekben és a sárga zöldségekben is.

B6 vitamin -  elengedhetetlen az egészséges sejtműködéshez, a kiegyensúlyozott anyagcseréhez.
Ha nincs megfelelő mennyiség, akkor kialakulhat epernyelv, azaz rücskössé, helyenként sorvadttá válik a nyelv és a szájüregben több helyen is jelentkezhetnek gyulladások. Mint minden gyulladás, ez is fájdalommal, érzékenységgel jár, és nem kíméli a szájüreg lágy szöveteit sem, így a fogínyt is megtámadja.

Pótlásáról leghatékonyabban szárított élesztő, bab, borsó, rizs, lencse és akár még teljes értékű gabonapelyhek fogyasztásával is gondoskodhatunk.

b6 vitamin

C vitamin - nemcsak enyhíti, de meg is előzi az ínyvérzést okozó ínygyulladást. Ha nincs elég C-vitamin a szervezetben, az ínyvérzés könnyen mindennapossá válhat. Sajnos a szervezetünk tartósan nem képes a C-vitamin raktározására, így folyamatos utánpótlásra van szüksége.

Mi az étrend kiegészítő C vitamin készítmények mellett inkább a táplálkozással való folyamatos utánpótlást javasoljuk.

c vitamon

Élvezetes és színes módon pótolhatjuk, ha csipkebogyót, paradicsomot, petrezselymet, feketeribiszkét, savanyú káposztát, kiwit és mindenféle további citrusfélét fogyasztunk. Most irány a piac, a déli gyümölcsnek úgyis szezonja van.

Ezek mellett még körülbelül ugyanennyi kiemelten fontos vitamin van, ezeket tegyük bele majd egy következő interjúba, ha megengedi.

Természetesen, örömmel. Addig is van olyan étel, ital, amit nagyon nem ajánlana, hogy fogyasszunk?

Alapvetően úgy gondolom, nagyon kemény, vagy nagyon savas ételek, italok nagyon ártalmasak tudnak lenni a fogainkra is. Úgy gondolom, ez egy olyan nagy témakör, amire érdemes lesz egy következő interjút is szánnunk.

zénsavas italok

A nagyon savas ételek, italok nagyon ártalmasak tudnak lenni a fogainkra is

Addig is azt javaslom a kedves Olvasóknak, hogy együnk vagy igyunk bármit, figyeljünk arra, hogyan reagálnak a fogaink és az ínyünk. Ha kellemetlen érzést érzünk rágás közben, ha felszisszenünk ha hideg vagy meleg éri a fogunk, ha érzékenységgel reagál ínyünk ha hozzáér a falat, ha állkapcsunk furcsán sajog, kattog  rágás közben, és így tovább, ezek mind jelek, hogy valami baj van, figyeljünk oda jobban, fogainknak és szervezetünknek szüksége van ránk.

Ha bárki ilyent tapasztal, lézerfogászati rendelőnkben a legújabb berendezésekkel gyorsan, észrevétlenül, érzéstelenítő injekció nélkül, fájdalommentesen tudunk sok problémára enyhítő megoldást adni.

Dr. Fülöp Papp Márta és fogorvos csapata vár mindenkit szeretettel a NaturaDENT rendelőjében Budapesten a Fővám téren.

Naturadent
a természet erejévela a fogak megmentéséért

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.