2010. 11. 25. - 06:00

Felelősségteljes szerelem – a védekezés leggyakoribb formái

Felelősségteljes szerelem – a védekezés leggyakoribb formái
A fogamzásgátlás, illetve annak megkísérlése szinte egyidős az emberiséggel. A megszakított közösülésről még az Ószövetség is említést tesz, a gumióvszer kezdetleges elődjét pedig már az ókorban feltalálták.
GumióvszerGumióvszer
A legősibb védekezési módszer. Többféle minőségben és méretben kapható. Használata egyszerű, ugyanakkor igen biztonságos formája a védekezésnek, ráadásul nagy előnye, hogy véd a nemi úton terjedő betegségek ellen.

Fogamzásgátló tabletta
A fogamzásgátló tabletta széles körben elterjedt védekezési forma, amely szigorú orvosi ellenőrzést igényel. A folyamatosan szedett tabletták (21 nap, majd 7 nap szünet) nagyfokú biztonságot nyújtanak a nem kívánt terhességgel szemben, ezen kívül számos pozitív mellékhatással is járnak. Egy- és többfázisú változata létezik, az egyfázisú gyógyszert – alacsony hormontartalma miatt - szokás ultrakönnyű fogamzásgátlónak is nevezni.
Az esemény utáni tabletták csak kivételes esetben (pl. óvszer elszakadása) javallottak, rendszeres használatuk felborítaná a hormonháztartást. Általában az aktus után 72 órán belül kell bevenni őket, orvos írja fel.    Jelenleg körülbelül harminc különböző márkájú és típusú pirula kapható a piacon. Nagy hátrány, hogy hormonális hatásoknak köszönhetően, sokaknál jelentős súlygyarapodást, hirtelen szőrnövekedést vagy vérnyomás-ingadozást is okozhat.

Fogamzásgátló injekcióFogamzásgátló tabletta
A nyugati országokban, illetve Amerikában elterjedt fogamzásgátlási módszer. Hormonokat injekcióznak a fenékbe vagy valamelyik karba, s ezt havonta vagy háromhavonta ismétlik, a hormonoktól és az adagolástól függően. A mellékhatásai ugyanolyanok, mint a tablettáé, s nem minden nő fogadja el bármelyiket. Mindenképpen előtte kérjük ki az orvosunk tanácsát.

Habzó tabletták és hüvelykúpok
A habzó tabletták és hüvelykúpok csak akkor működnek, ha elég idejük van arra, hogy szétolvadjanak a hüvelyben. Ezért 10-15 perccel a közösülés előtt kell bevezetni azokat a hüvelybe. Önmagukban azonban nem jelentenek túl nagy védelmet a terhesség ellen.

Spermicidek
A spermicidek kémiai anyagok, amelyek tönkre teszik a spermiumokat, s így lehetetlenné teszik a megtermékenyítést. Recept nélkül kaphatóak gyógyszertárakban, drogériákban habok, krémek, zselék, habzó tabletták vagy hüvelykúpok formájában.
Használata nagyon egyszerű, néhány perccel az aktus előtt kell a hüvelybe helyezni ezeket, és általában három órán keresztül, vagyis az aktus időtartalma alatt nyújtanak védelmet. Nagy előnyük, hogy a fogamzásgátláson túl bizonyos gombás és vírusos eredetű fertőzések ellen is védenek.



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.