2010. 12. 14. - 06:00

Az első szavak

Az első szavak
Az újszülött hangképző szervei még nem alkalmasak beszédhangok formálására. A gégének föl kell vennie a megfelelő helyzetet, az ajak- és nyelvizmok mozgásának finomodnia kell, a babának meg kell tanulnia, hogyan bánjon a levegővel.
A szavakAz újszülött hangképző szervei még nem alkalmasak beszédhangok formálására. A gégének föl kell vennie a megfelelő helyzetet, az ajak- és nyelvizmok mozgásának finomodnia kell, a babának meg kell tanulnia, hogyan bánjon a levegővel.
Bár a hallószervek a születést követően nem mennek át olyan jelentős fejlődésen, mint a beszédszervek, a tökéletes hallás – amely ugyancsak nélkülözhetetlen a hibátlan hangképzéshez – többéves folyamat során alakul ki. Az első szó általában egy tárgyat vagy személyt, személyhez kapcsolódó dolgot nevez meg. A kicsik "önzőek" ilyen szempontból: az első szavaik között a nekik fontosak szerepelnek: személyek és tárgyak, melyek boldoggá teszik.
Egy-két ember és állat neve után pedig a kedvenc étele vagy játéka következik, de ne arra számíts, hogy éhségtől vezérelve majd azt mondja porontyod, hogy vacsora, korgó gyomorral ugyanis nem beszélni, hanem sírni fog. Inkább az egyik kedvenc ételének ad valamilyen nevet, amely különösen kellemes érzéseket vált ki belőle.

A szavakat nem könnyű kiejteni, ezért a tipegők gyakran lerövidítik és leegyszerűsítik őket, úgyhogy neked kell kitalálnod az adott helyzetből, hogy melyik mit jelent.A beszédfejlődés

Általánosságban elmondható, hogy a gyerekek 13-18 hónapos korukban ejtik ki az első értelmes szavakat. Ha nem is beszél egy csöppség, de 18 hónapos korig egyszerű utasításokat követni tud, mint pl. „keresd meg a babát!”, akkor nincs ok riadalomra. Aki kevesebb, mint 50 szót alkalmaz 2 éves korára, biztosan állítható, hogy későn kezd beszélni, viszont ha lemaradás mutatkozik a hallott beszéd megértésében, nem árt, ha megemlítjük gyerekorvosunknak. Érdemes megteremteni a legtöbb alkalmat arra, hogy a gyermek gyakorolhassa a beszédet, főként a korabeliek társaságában. Amikor a kicsik azonos korúakat hallanak beszélni, őket is arra sarkallja, hogy ugyanezt tegyék.
3 évesen a baba szókincse gyorsan 500-ra, majd közel 1000-re nő. Kezd összetett mondatokban beszélni, megjelenik az „és” és a „vagy”. Érti és használja az egyszerűbb idői és téri fogalmakat.
A beszédfejlődés egyes állomásainak megjelenési ideje elég tág határok között mozog. Akkor érdemes fokozottabban odafigyelni, ha kislányok esetében 1, kisfiúknál pedig 1,5 évesen nem indul meg a beszéd.
A csecsemők egyik legfőbb motiválója az utánzás. Beszélj sokat a babádhoz, még akkor is, ha úgy gondolod, nem érti!



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.