2010. 04. 29. - 06:00

Dúlával szülni

Dúlával szülni
Nem igazán nővér vagy bába. A dúla szakmai képesítéssel rendelkezik a vajúdás idejének megkönnyítésében és lerövidítésében. Az ötlet egyáltalán nem új keletű, doulák számos kultúrában léteznek szerte a világon, és valaha sokkal népszerűbbek voltak.
DúlaA dúla szó az ógörögből került a magyar nyelvbe.  Eredetileg az ókori görögök a ház körül segítő női rabszolgákat illették ezzel a névvel. A modern világban a szó a szülés körüli asszonytársi segítők megnevezésévé vált. A rabszolganő jelentésköréből még mindig illik ránk, dúlákra a nap 24 órájában való rendelkezésre állás, és az, hogy a szülő nő minden igényét igyekszünk tőlünk telhetően kielégíteni, annak érdekében, hogy érzelmi biztonságot nyújtsunk ezekben a gyönyörű, ám embert próbáló órákban.

Nem igazán nővér vagy bába. A dúla szakmai képesítéssel rendelkezik a vajúdás idejének megkönnyítésében és lerövidítésében. Az ötlet egyáltalán nem új keletű, dúlák számos kultúrában léteznek szerte a világon, és valaha sokkal népszerűbbek voltak. Egyes megfigyelések szerint a dúla segítségével levezetett vajúdás a megszokottnál akár több órával is rövidebb lehet, jelentősen csökkentve ezzel az érzéstelenítés vagy a császármetszéses szülés szükségességét. Amennyiben a férfi fél belépni a szülőszobába, nagy segítséget jelenthet egy képzett dúla.
Nem. Mivel a magyar nők több, mint 98%-a kórházban hozza világra a kisbabáját, a magyarországi dúlák is a kórházakban dolgoznak. Nem alkalmazottai egy-egy kórháznak – oda mennek, amelyik intézményt az őket felkérő kismama választja. A laikusságból fakad, hogy a dúla soha nem bírálja felül vagy kérdőjDúlaelezi meg az egészségügyi szakszemélyzet véleményét, nem állít fel diagnózist, nem értelmez leleteket. Az az orvos, szülésznő dolga, hatásköre.

Az asszonytársi segítő arra való, hogy a kismama életét könnyebbé tegye, és válaszoljon a babavárással kapcsolatos kérdésekre, ott legyen, amikor hosszabb lélegzetű, mély beszélgetésekre van szükség, és segítsen, hogy a várandós nő megtalálja a maga számára legmegfelelőbb módot, körülményeket, segítőket a minél szebb szüléshez. A saját, egyéni útját – hiszen ahány nő és kisbaba, annyiféle szülés...
Arra is jó, hogy olyan témákban forduljunk hozzá, amellyel nem keresnénk fel az orvost, mert „túl kis dolog” ahhoz, hogy zavarjuk vele. Pl. Mit tegyünk az éjszakai lábszárgörcs ellen? Mi van, ha szerintem túl sokat hízom/nem hízom eleget? Milyen babaápolási termékekre lesz szükség? Baj-e, ha nem kívánom a szexet? Normális az, hogy egészen sötét lett a mellbimbóm? Megelőzik-e a krémek a nyúlási csíkokat? Honnan tudjam, hogy ez most pisi vagy már magzatvíz?...
Forrás: www.impulzus.ro, www.bizzaszulesben.hu




Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.