2010. 10. 06. - 06:00

Munka és terhesség

Munka és terhesség
A dolgozó fiatal nők életében nagyon fontos kérdés, hogy mikor vállaljanak gyereket. A munkáltatók sokszor mégsem akarják tudomásul venni, hogy szinte minden nő életében elérkezik az a pont, amikor a családalapítás vágya erősebb a karrierépítésnél.
terhességHirtelen minden megváltozik. A bizonytalanból biztos lesz. A biztosból bizonytalan. Elöntenek az érzelmek, egyik pillanatban túlcsordulunk az örömtől, a másikban bőgve elbújnánk a világ végére. A munkahelyen azonban nincs helye az érzelgősségnek. Az élére vasalt nadrágkosztümhöz szenvtelen faarc dukál. Kiszámíthatóság, pontosság, terhelhetőség, mert hát ilyen az ideális munkaerő. De mit fog szólni a főnök, hogy mától nem vagyunk ideálisak…
Az elsőben vagy az utolsóban?
Megoszlanak a vélemények arról, hogy melyik pillanatban kell bejelentenünk a terhességet. Van, aki szerint már a legelején, hogy ne kerüljön a munkáltatónk patthelyzetbe, és időben tudjon gondoskodni a helyettesítésünkről. Mások viszont arra esküsznek, hogy feltétlen meg kell várni az első három hónapot, és csak ha már nem tudjuk begombolni a nadrágunkat, akkor álljunk a főnökünk elé.

A Munka Törvénykönyve értelmében felmondási védettséget élvezünk például a terhesség, és a szülési szabadság időtartamára is. Ha a szülési szabadságot előbb is szakítjuk meg, a felmondási védelem a szülést követő három hónapra így is kiterjed. Mindez természetesen csak a rendes felmondás esetén áll, a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén azonnali hatállyal, vagy közös megegyezéssel a munkaviszony megszüntethető. szülési szabadságA mostanság gyakran előforduló csoportos leépítések során a védettség időtartama alatt is átadható a felmondási szándékot jelző előzetes értesítés. Ez azt jelenti, hogy ha az értesítés kézhez vétele és a munkába állás között 30 nap már eltelt, a munkába állás napján a felmondás közölhető és a felmondási idő elkezdődhet. Mindezek miatt ajánlott mielőbb szólni munkáltatónknak várandós állapotunkról, hogy a felmondási védettséget biztosítsuk magunknak.
A Munka Törvénykönyve alapján 24 hét szülési szabadság is megilleti a kismamákat, amiből 4 hetet jó, ha a szülés várható időpontja előtt kiírnak számunkra. A szülési szabadság, pedig legkésőbb a szülés napjától kezdődhet meg, és megszűnik a 24 hét lejártával, vagy ha a baba halva születik a szüléstől számított 6 hét elteltével, vagy ha a kisbaba meghal a halált követő 15. napon, vagy ha a babát állami gondozásba adják az azt követő napon. Mindegyik esetben a szülési szabadságnak minimum a szülést követően 6 hétnek legalább lennie kell.



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.