2010. 09. 16. - 06:00

Pelenka problémák

Pelenka problémák
A leggyakoribb fartáji gyulladás - amely csaknem minden csecsemőnél egyszer vagy kétszer előfordul pelenkás korában - az ún. pelenkadermatitis. Ez a bőrbaj tulajdonképpen irritatív kontakt dermatitis, a bőrrel közvetlenül érintkező anyag "mérgező" hatására jön létre.
Pelenka problémákA leggyakoribb fartáji gyulladás - amely csaknem minden csecsemőnél egyszer vagy kétszer előfordul pelenkás korában - az ún. pelenkadermatitis. Ez a bőrbaj tulajdonképpen irritatív kontakt dermatitis, a bőrrel közvetlenül érintkező anyag "mérgező" hatására jön létre. A bőrgyulladás mértéke és jellege függ a csecsemő bőrállapotától. Amennyiben hámhiányos a csecsemő bőre, ha károsodik a bőr védőgát-rendszere, akkor fokozódik az irritatív bőrgyulladás kockázata. Az irritáló anyag koncentrációja is szerepet játszik a reakció súlyosságában. Az sem közömbös, hogy mennyi ideig érintkezik a bőrizgató anyag a csecsemő bőrével.

A pelenkadermatitisben az irritáló tényező a vizelettel és széklettel átitatott pelenka. A meleg és a dörzsölés igen, ám immunológiai mechanizmusok itt nem játszanak szerepet. A gyakori fürdetés nem előnyös, különösen akkor, ha a fartájat különféle fertőtlenítő fürdetőkkel vagy más szerekkel kezelik. A fertőtlenítők nagy része - különösen csecsemőknél - tömény formában izgató hatású. Minden tisztábatételkor öblítsüpelenkadermatitisk le a baba popsiját langyos folyóvízzel, majd töröljük szárazra. Nélkülözhetetlen az olyan kenőcsök használata is, amelyek hámosító, gyulladáscsökkentő, bőrregeneráló hatásuknál fogva veszik elejét a bajnak, vagy gyógyítják meg a már keletkezett bőrkárosodást. Enyhe tünetek fennállásakor 34 óránként cseréljük a pelenkát és kenjük a babapopsit bőrgyógyító kenőccsel, ez már önmagában is megszüntetheti a bajt.

Súlyosabb esetekben, amikor már gombák, baktériumok, vírusok is megfertőzték a bőrt, cinkés talkumbázisú krémekkel, gombaölő kenőcsökkel kezelendő a felület, de az is előfordulhat, hogy antibiotikumokkal kell a betegséget visszaszorítani. A nehezen kezelhető, veleszületett allergiás dermatitisz esetén mindenképpen bőrgyógyász szakorvoshoz kell fordulnunk, aki megfelelő kezelésben részesíti a kicsit. Az esetek többségében azonban erre szerencsére nincs szükség.
Forrás:  www.babaszoba.hu, www.hontym.eoldal.hu



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.