2020. 10. 27. - 12:15
Top 7 tipp, hogy a gyermek kitakarítson maga után

Küzdünk csemeténkkel, hogy összeszedje maga után a holmikat, elrakja a játékait? Íme néhány hatékony tipp, melyekkel hozzásegíthetjük őt ennek megtanulásához.
Gyermekeinket meg kell tanítanunk arra, hogy elpakoljanak maguk után és tisztában legyenek vele: rendetlenségüket az ő dolguk helyrehozni.
Ez persze nem könnyű, de türelemmel és néhány trükkel elérhetjük, hogy a csemete igenis rendet rakjon, ha már nem játszik a játékokkal vagy nem kellenek neki bizonyos dolgok egy adott napon.
Íme, mivel segíthetjük ehhez hozzá.
1.Legyen „rendrakás idő”: lefekvés előtt pár perccel legyen rendrakás idő! Mielőtt a csemete aludni tér, szedje össze a dolgait és rakja őket dobozba vagy oda, ahol a helyük van. Először segítségre lehet szüksége, csináljuk vele, még játéknak is felfoghatja a dolgot. A technika alkalmazható az ő szobájában, de a hálóban és a nappaliban is – csak érdemes dobozt tartani a játékoknak mindenhol, ahol szokása játszani.

Időben kell megtanítani a gyermekeket rendet rakni
2.Tegyen mindent a helyére: a kisebb játékokat, például kirakósokat tanulja meg a gyermek oda visszarakni, ahova valók, tehát a darabokat a dobozba és így tovább, különben könnyen elkallódnak.
3.Kabátot a helyére: amikor hazaérkezünk, mindig adjuk ki az utasítást, kabátot a helyére! Amikor belépünk az ajtón, mindjárt akasszuk fel a kabátokat és a cipőt is tegyük oda, ahol annak a helye van. Ezt csináltassuk végig a gyermekkel is, hogy egy idő után a dolog automatikus legyen.
4.Legyenek kijelölt területek: egyik egyszerű módja annak, hogy a gyermek rendben tartsa a dolgait, az, ha van is a holmija számára megfelelő hely. Egy külön fiók, tárolóedény vagy doboz bizonyos dolgok számára. Ugyanezt a logikát alkalmazhatjuk a fa-, a műanyag játékok és a beöltözéshez szükséges ruhák esetében. Mindennek legyen helye.
5.Az edények elrakása: érdemes a csemetét megbízni azzal, hogy ha egy kicsit is érdeklődik a mosogatógép iránt, kezdje el kiszedni belőle a dolgokat és adja tovább a szülőnek.
Minden nap segíthet kipakolni a gépet, mi is jelentős időt nyerünk ezzel. Az éles tárgyakat persze ne bízzuk rá, de a tányérokat, tálakat, csészéket nyugodtan segítsen kiszedni. A pozitív megerősítés pedig valóban a feladat elvégzésére sarkallja a gyermeket.
A mosogatásban is segíthet persze, például elöblíteni az edényeket és a szárítóra helyezni.
6.Irány a kuka! Bármit kibontunk és a csomagolás már nem kell, adjuk a gyermeknek, hogy tegye azt a szemeteskukába. A csemete ezt játéknak is felfoghatja, mégis egy igen hasznos dologra tanítjuk meg.
7.Segítsen kipakolni a bevásárló szatyrot: ha minden alkalommal megkérjük a gyermeket, hogy segítsen elhelyezni az élelmiszereket, amelyeket vettünk, hamar megtanulja, mit hová kell tenni. Hasznos segítséget nyújt, miközben elsajátítja, minek hol van a helye.
László Adrienn