2010. 02. 20. - 06:00

A ciszta és típusai

A ciszta és típusai
Másnéven tömlőnek is hívják, kötőszövetes tokkal körülvett kóros zsákszerű képződmény, mely folyadékkal (vér, váladék, víz), vagy gázzal telített.

Elnevezése a görög hólyag szóból származik. A ciszta olyasmi, mint a daganat, a test különböző részein jelenik meg, sok típusa ismeretes. A ciszta a legtöbb esetben jóindulatú, ritkán rosszindulatú, legvalószínűbb hogy a bőrön, vagy a nemi szervekben alakul ki.

 

ciszta

Faggyúmirigyből kialakult ciszta

 

Kilakulni akkor fog, ha bizonyos mirigyek kivezető nyílásai elzáródnak, mert a váladék amit a mirigy tartalmaz nem tud elfolyni, és felgyülemlik. Ezzel tágítja a mirigyet, egyre nagyobb nyomást kifejtve a belső falára. Ennek hatására a mirigy működése leállhat, de előfordulhat az is hogy megszűnik a záródás. A legtöbb esetben a ciszták nem okoznak problémát, ezekben az esetekben az eltávolításuk sem szükséges. Amennyiben a környezetétől elnyelt nyomás miatt rosszindulatú lesz, akkor viszont mindenképp szükséges a beavatkozás.

 

ciszta

Előfordulhat, hogy szélsőséges esetben el kell távolítani

 

Típusai között találjuk a bőrcisztákat, melyek leggyakrabban a faggyúmirigyek elzáródásának következtében jönnek létre. Eltávolítani csak akkor kell őket, ha zavaró méretűek lesznek. Egy másik csoportba a petefészekciszták tartoznak, ezek többsége jóindulatú, általában maguktól megszűnnek, de amennyiben nagyra nőnek akkor szükséges az eltávolításuk. Ezek a ciszták erős fájdalmakat, vérzést okozhatnak. A férfiaknál hereciszta alakulhat ki, ez tulajdonképpen a mellékheráben alakul ki. Főleg a 40 év fölötti férfiaknál jelentkezik, eltávolítani csak akkor szükséges ha zavaróvá válik.

 

 

-TKL-

 

 

További hírek: MCOnet Egészség Online

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.