2010. 05. 17. - 06:00

A lándzsás útifű és gyógyhatásai

A lándzsás útifű és gyógyhatásai
A lándzsás útifű, vagy keskeny levelű útifű több betegség kezelésére is alkalmas.
A lándzsás útifű leggyakrabban réteken, legelőkön, és utak mentén virágzik, világszerte elterjedt növény. Májustól októberig virágzik, levelét a virágzás kezdetekkor kezdhetjük gyűjteni, melyeket aztán gyorsan ki kell szárítani nagyjából 50 fokos hőmérsékleten. Magját augusztustól októberig gyűjtik.

útifű

A lándzsás útifű felépítése, termése, virága


A növényt gyógynövényként használják, széles körben ismert különböző gyógyhatásairól. Többek között C-vitamint, káliumot, és cinket is tartalmaz. Egyaránt a népi gyógyászat, és a gyógyszeripar is felhasználja a növényt. A lándzsád útifű jó gyulladáscsökkentő és baktériumölő, de kedvező hatással van a sebek gyógyulásakkor, illetve rovarcsípések esetében is.

útifű

A növénynek sok részét használja mind a gyógyszeripar mind a nép gyógyászat


Alkalmazzák továbbá léguti megbetegedések esetében is, mint köhögéscsillapító és köptető. Hatóanyagai ártalmatlanok, így gyakran felhasználják a gyermekgyógyászatban is. Magját esetenként hashajtóként is fel lehet használni. A növény leveleiből előszeretettel készítenek teát, hidegvizes borogatást, de akár szirupot is, melyet leginkább a gyerekek fogyasztanak.


-TKL-


MCOnet Egészség Online

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.