2010. 01. 22. - 06:00

A lyme-kór

A lyme-kór
Nevét a Connecticut államban található Lyme városáról kapta, ahol 1976-ban először leírták, bár tüneteit már korábban is észlelték. A megbetegedést a borrelia burgdorferi baktérium okozza, nevét 1982-ben az izolálójáról, Willy Burgdoferről kapta. A lyme kórt egyébként a baktériummal fertőzött kullancsok terjesztik.
A fertőzöttek nagyjából harminc százaléka nem veszi észre a kullancs csípését, pedig fontos a korai észlelés, és a kezelés megkezdése, hogy a tünetek enyhüljenek. Ha ezt elmulasztják, az akár egész életre szóló krónikus állapotot idézhet elő. A fertőzés nyomán nagyon ritka a láz megjelenése, viszont jellemző tünete a Lyme-folt, ami a bőrön jelentkező kokárda szerű, terjedő bőrpír. Lassan terjed ugyan, de átmérője akár a száz centiméter is elérheti extrém esetben. Ez egyébként sok esetben az izületekben tapasztalt erős égető érzéssel jár együtt. További gyakran előforduló tünetei a fertőzésnek a görcsök, étvágytalanság, és a feltűnő fáradékonyság. A megbetegedés következtében idegi és izületi gyulladások, arcideg bénulás, agyhártyagyulladás, vagy szívizomgyulladás alakulhat ki, mely szívritmuszavarral is járhat. Gyerekek esetében jellemző tünet a fülcimpán megjelenő lilásvöröses nyiroksejtes bőrcsomó, mely ha nem kezelik, akár hónapokig is megmaradhat, bár fájdalommal nem jár. Idősebb nők esetében végtagi bőrsorvadás is előfordulhat. Ha a kezelést elmulasztják, akár évekig is súlyosbodhat a beteg állapota.


kullancs

A kullancsok terjesztik a fertőzést

 

Eredetileg a "szűk értelemben vett" borellia baktériumot írták le, de a Lyme-kór kialakulását egy egész baktériumcsoport is előidézheti. Eközül a négy baktérium közül mind megtalálható Európában, míg Ázsiában, és Amerikában csak 1-1. A baktériumok a kullancs gyomrában szaporodnak, melyek az emberbe tartós vérszívás esetén, vagy a kullancs eltávolításakor kerülnek. A szervezetben elterjedni a véráram segítségével tudnak. A kórokozók bizonyos állatokban képesek úgy túlélni, hogy nem betegítik meg azokat, ilyen állat például a kullancs. A baktériumok kromoszómája az átlagos baktériumokétól eltér, egyedi, nem gyűrűs.

Amennyiben szeretnénk elkerülni a megbetegedést, és egyáltalán a kullancsokat, érdemes felkészülten öltözni, ha a szabadba megyünk, ugyanis a kullancsok legtöbbje a bokrok leveleiről, vagy a fűszálakról támad. Fontos, hogy például nadrágunk szárát betűrjük a zokniba, a pólónkat a nadrágunkba. A rovarriasztó szerek igaz védelmet nyújthatnak, de csak rövid ideig. Fontos, hogy a szabadban eltöltött idő után alaposan átvizsgáljuk minden testrészünket, ugyanis sok esetben a csípés fájdalommentes, és alig észrevehető.

Ha mégis találunk kullancsot, de csak 72 órán belül, és az fertőzött volt, akkor szinte teljesen bizonyos, hogy mi is megfertőződtünk. Az élősködő eltávolításánál figyelmbe kell venni, hogy ha megpróbáljuk például petróleummal, vagy egyéb más krémmel megfojtani, az könnyen visszaöklendezheti váladékait a szervezetbe. A legjobb módszer, ha csipesszel távolítjuk el. A bőrhöz minél közelebb kell megfogni, és folyamatos húzással eltávolítani. A lényeg, hogy miközben megpróbáljuk eltávolítani, ne nyomkodjuk a potrohát, mivel abban található a fertőzött váladék. Ebből következik, hogy különösebb gondot nem okoz, ha a kullancs feje beszakad.

csipesz

Egy hagyományos csipesszel is eltávolíthatjuk a kullancsot

 

Amennyiben valaki nem részesült az agyvelőgyulladás elleni védőoltásban, azt a csípést követő harmadik, de legkésőbb a negyedik napon be kell adni. Az esetek kis részében akár meg is bénulhat a beteg. Mivel a fertőzést baktérium okozza, ezért antibiotikumokkal kezelhető a betegség.


-TKL-


További hírek: MCOnet Egészség Online

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.