A nyálkahártya felépítése, funkciója

A nyálkahártyát másnéven tunica mucosa-nak is nevezik, feladata az üreges szervek belső felületének védelme. Felépítése hasnolít a bőr felépítéséhez.
Nevét onnan kapta, hogy általánosságban egy sikamlós, nyálkás réteggel van bevonva. A bőr felépítésétől annyiban tér el, hogy a felszíne vékonyabb, és a felületét nem fedi szaru. Ennek is köszönhető a nyálkahártya élénk, piros színe, mert így a vérerek jobban áttűnnek rajta. Többek között a légutakat, és az emésztőrendszert is nyálkahártya védi.
A nyálkahártya felépítése
Legfontosabb feladata, hogy fizikailag megvédje az adott szervet, illetve hogy elszigetelje azt a külvilágtól 100%-osan. Azokon a helyeken ahol a védett szerv nincs kitéve túlzottan a fizikai hatásoknak, ott a nyálkahártya úgynevezett transzporter szerephez is jut, így valósítva meg a kiválasztást és a felszívódást. Szerephez jutnak a betegség elleni védelemben is, mivel képesek igA-t termelni. Bizonyos helyeken megfigyelhetők nyiroktószők is, melyek szintén az immunitásban játszanak szerepet.
A nyelőcső nyálkahártyája
A nyálkahártya három rétegből áll, a hámrétegből, egy saját kötőszövetes rétegből, és egy izomrétegből. A hámréteg a szerv funkciójától függően eltérő lehet. Azokon a helyeken, melyeken a hám nagyobb megterhelésnek van kitéve, ott el nem szarusodó laphám található. Ilyen például a szájüreg, vagy a nyelőcső. A nyálkahártya kötőszöveti része nyirokereket, kapillárisokat, esetenként idegfonalakat tartalmaz. Az izomréteg sima izomszkötegből áll, melyek összehúzódása növeli a nyálkahártya felületét, előidézve az alatta található mirigyek, vénák ürülését.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online