2010. 03. 04. - 06:00

A pigmenthiányról, orvosi nevén Vitiligoról

A pigmenthiányról, orvosi nevén Vitiligoról
A vitiligo egy szerzett idiopatikus betegség, amelyet a működő melanociták hiánya idéz elő. Többnyire huszonévesen jön elő a betegség, leggyakrabban az arcon, hónaljon, kézfejen, köldökön, végtagokon.

Ezeken a bőrfelületeken többnyire fehér hatású, élesen elhatárolódó területek láthatók. A betegséget kezelni lehetséges, de gyakran visszatér a betegnél, gyógyítani nem lehet. A betegség nem fertőző, genetikailag visszavezethető, de pontos oka egyelőre ismeretlen, csupán feltételezések vannak. A betegség a lakosság közel 1-2%-át érinti a világon, ebből 100-200000 fő szenved ettől a kórtól Magyarországon.

vitiligo

Erős pigmenthiány

 

A vitiligo gyakran mutat családon belüli halmozódást, többnyire a betegek rokonai között is fellelhető a kór, mely jelentősen megnehezíti a szenvedője életét, leginkább esztétikai okokból. A vitiligoban szenvedő emberek jelentős része jó egészségi állapotnak örvend, és bár ártalmatlannak tűnik a betegség, jelentős közvetett veszélyeket hordoz magával, ilyen például, hogy a vitiligos betegek gyorsabban leégnek a napon, aminek következménye akár bőrrák is lehet.

 

égés

A betegek könnyen leégnek a napon

 

A betegséget sokszor társbetegségek is kísérhetik, melyek közül a leggyakoribbak a pajzsmirigy betegség, savhiányos gastritis, cukorbetegség, mellékvesekéreg-elégtelenség, vérszegénység, melyek felderítése és kezelése általában a bőrgyógyász illetve a szakorvosok feladata.

 

 

-TKL-

 

 

További hírek: MCOnet Egészség Online

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.