A vakság, és kialakulásának okai

Amennyiben valaki teljesen vak, agya nem észleli a fényt, nem úgy mint a részleges vakság esetén, habár az agy olyankor is csak a sötétséget és a fényt képes megkülönböztetni. Sok vak egyébként álmában képes látni, olyanok is, akik vakon születtek, mivel a látókérgük nem a látáson alapuló tapasztalatok nélkül is képes elképzelni valamilyennek a külvilágot.
Van aki a fényt érzékeli
Amennyiben a látórendszer bámelyik részében zavar lép fel, az vaksághoz vezet. Veleszületett vakság esetében a leggyakrabban az lehet a vakság oka, hogy bizonyos elemei a látórendszernek hiányoznak, esetleg hiányzik a szem és az agy között a kapcsolat, de az is előfordulhat, hogy a látókéreg elégtelenül differencializálódott. Amennyiben a vakság nem veleszületett, úgy több oka is lehet annak, hogy kialakul. Ilyen ok a szürke, vagy a zöld hályog, a cukorbetegség, az esetleges agyi sérülés, további sérülések vagy fertőzések, de akár az ellátó vérerek embóliája vagy trombózisa is állhat a háttérben.
A Braille-írás
Kezelni attól függően kell a vakságot, hogy mi az alapbetegség. Amennyiben sikerül korán felismerni a különböző látási zavarokat, akkor a megelőzés a legfontosabb. Ilyen zavarok például a rövidlátás, vagy a kancsalság. Sajnos sok esetben a látást helyreállítani nem lehet, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a rehabilitációra, illetve a fejlesztésre. Ennek legfőbb célja, hogy a vakok képesek legyenek az önnálló életre. Ebben napjainkban már sok eszköz is segítségükre van, elég ha csak a Braille-írásra gondolunk, de például a számítógépek is felszerelhetőek Braille-kijelzőkkel, illetve Braille-nyomtatókkal.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online