Az antibiotikumokról

Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, melyeket a bakteriális fertőzés megelőzésére, vagy az ellen alkalmaznak.
Ezek a gyógyszerek képesek elpusztítani a szervezetben megtelepedett baktériumokat, de képesek meggátolni azok szaporodását is, így használhatóak megelőzésre is. Régebben csak az élőlények, például a gomba által termelt anyagokat nevezték antibiotikumnak, még a mesterséges szereket más névvel illették. Mára azonban egységesen minden baktérium ellenes szert antibiotikumnak neveznek.
A penicillin szerkezeti képlete
A legelső, Fleming által felfedezett antibiotikum 1928-ban a penicilin volt, melyet egy penészgomba termel, de ennek ellenére mesterséges szereket már korábban is alkalmaztak a bakteriális fertőzések ellen. A penicillinek egyébiránt a legrégebb óta használt antibiotikumok, és még ma is fontos szerepet töltenek be a gyógykezelések során. A baktérium meghatározott enzimjeihez kötődnek, és meggátolják a sejtfalának szintézisét, ezzel elpusztítva azt. Vannak azonban olyan baktériumok, melyek ezellen képesek védekezni. Az antibiotikumoknak vannak mellékhatásai, ezekközül a leggyakoribbak az allergiás reakciók. A legtöbb kalsszikus penicillin erős allergénnek számít, ilyen például az amoxicillin, az oxacillin, vagy a penamecillin.
Sajnos sok baktérium képes védekezni az antibiotikumokkal szemben
A penicillinen kívül számos más antibiotikum is ismert, melyeket csoportokba válogattak. Az egyik ilyen csoportba tartoznak például a cefalosporinok, melyek hatása közel azonos a penicillinekével, ezek is a sejtfal szintézisét gátolják. Ezek ellen is számos batérium tud védekezni. A csoport tagjai például a cefaclor, vagy a cefazolin. Vannak olyan antibiotikumok is, melyeknek hiába hasonló a hatásuk az előbbiekhez, de széles hatásspektrumuk van, bár ebben az esetben is akadnak ellenáló baktériumok. Ilyen antibiotikum például az imipenem.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online