2017. 05. 02. - 11:50

Sok mindent befolyásol az apa életkora

Sok mindent befolyásol az apa életkora

Az édesapa életkora már a fogantatás pillanatában befolyásolhatja egy gyermek szociális fejlődését?

Az anya életkorával és a gyermek képességeivel kapcsolatban sokat hallani, ám ne feledjük, hogy az édesapa éveinek száma sem teljesen mindegy, amikor egy baba megfogan. Egy új tanulmány szerint az, hogy mennyi idős az apa a fogantatás pillanatában, befolyásolja az utódok szociális fejlődését.

Az apa életkora befolyásolja a gyermek szociális készségeit?

Az apa életkora befolyásolja a gyermek szociális készségeit?

A New York-i Mount Sinai Kórház Seaver Autizmus Kutatás és Kezelés központjának kutatói gyermekek szociális viselkedését elemezte korai gyerekkoruktól felnőtté válásukig – s megállapította, hogy akiknek az édesapja nagyon fiatal vagy éppenséggel túl idős volt fogantatásukkor, különbözőképpen szerezték meg a szociális képességeiket.

A tanulmány több mint 15 ezer ikerpárt analizált, 4-16 éves koruk között, hogy felmérje szociális képességeiket – azzal összefüggésben, hány éves volt az apjuk a születésükkor.

„Úgy tűnik, a szociális készségeket, mely ugye kulcsfontosságú, az apa életkora befolyásolja – mondta el Magdalena Janecka, a Seaver Autizmus Központ munkatársa. – S ami különösen érdekes volt, ezen készségek fejlődése változott az utódoknál, mind az idősebb, mint pedig a túl fiatal apák esetében. Extrém esetekben a hatások klinikai rendellenességekhez járultak hozzá. Melyek ugyanakkor tanulmányunk szerint hajszálnyi eltérések is lehetnek.”

A kutatók szerint azok a gyermekek, akiknek apja 25 év alatti volt a születésükkor, illetve akiknek édesapja 51 éves korát is átlépte, amikor világra jöttek, korai fejlődésükben pre-szociális viselkedést mutatnak. Míg elérik a felnőttkort, szociális készségeiket tekintve a társaik mögött állnak, azokhoz képest, akiknek az apja középkorú volt születésük idején.

A genetika szerepe többet számít a szociális készségeknél, mint a környezet?

A genetika szerepe többet számít a szociális készségeknél, mint a környezet?

Az is kiderült, hogy a szociális készségek fejlődését inkább a genetika befolyásolja, mint a környezeti tényezők.

„Tanulmányunk rámutat arra, hogy az apa életkora mennyire hatással van az utódokra, több szempontból – hangsúlyozta Janecka. – A hatásokat az általános populációra nézve vizsgáltuk, ami azt jelenti, hogy a túl idős vagy túl fiatal apák gyermekei számára nagyobb kihívást jelentenek a szociális helyzetek, akkor is, ha kicsit sem számítanak autistának. A genetika megnövekedett szerepe ugyanakkor – az idősebb apák gyerekeinél, s nem a nagyon fiataloknál -, azt jelzi, hogy a hatások mögött két teljesen különböző mechanizmus áll.”

A tanulmányt a Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry szaklap közölte.

Kapcsolódó cikkek:

Az idősebb anyukák jobb édesanyák? 

A gyermekkori "cikizés" felnőttkorban betegséget okoz?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.