2016. 08. 18. - 12:08

Tudja, mi vezet csontritkuláshoz?

Tudja, mi vezet csontritkuláshoz?

Az ostoporosis megelőzésének van egy első lépése. Ez pedig annak meghatározása, vajon mennyire vagyunk kitéve a csontritkulás rizikójának. Lássuk a kockázati tényezőket!

Minél idősebbek vagyunk, annál inkább igyekszünk tenni az életminőségünket fenyegető csontritkulás, vagyis az osteoporosis ellen. Valójában nem nehéz megállapítani, hogy nagyobb veszélynek vagyunk-e kitéve, mint mások, fennállnak-e esetünkben a csontritkulást elősegítő kockázati tényezők.

Melyek ezek? Vessünk egy pillantást saját magunkra.

1.Előrehaladott kor

A 65 év feletti emberek koruknál fogva nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

2.Nem

A nők nagyobb veszélyben vannak, hamarabb veszítik a csontjaikat, mint a férfiak, a menopauza következtében. Ám ettől még az erősebbik nem tagjai is jelentős kockázattal élnek: az osteoporosis-szal élők 20 százalékát ők teszik ki.

3.Családi háttér, személyes kórtörténet

Ha a famíliában már volt, vagy van is csontritkulásos eset, főként az anya ágán fordult elő ilyesmi, valamint amennyiben mi magunk is elszenvedtünk már bármilyen törést felnőttként (50 éves kor felett), akkor nagyobb az esélyünk arra, hogy kialakul az osteoporosis.

4.Faji hovatartozás

A kaukázusi és az ázsiai hölgyeknél jelentősebb a csontritkulás kockázata.

Az időseknek különösen oda kell figyelniük a csontritkulásra

Az időseknek különösen oda kell figyelniük a csontritkulásra

5.Test típus

Talán nem meglepő, hogy a kisebb csontozatú, kevesebb, mint 57 kilós nők nagyobb veszélyben vannak, mint erősebb alkatú társaik.

6.A menstruáció története és a menopauza

A változókor önmagában is növeli a nők esélyét a csontritkulás jelentkezésére. A korai menopauza vagy a menstruáció idő előtti megszűnése pedig még inkább hozzáad a kockázathoz.

7.Férfiaknál a hypogonadismus – vagyis a kisméretű ivarmirigyek, s vele járó tesztoszteron-hiány szintén hozzájárul az osteoporosis-hoz.

8.Életmód

Hogy ki hogyan él, az minden esetben befolyásolja a csontritkulás rizikóját. Ilyen a kalcium és/vagy D-vitaminhiány, a nagyon kevés testmozgás – ezen belül fontos lenne a súlyok emelése is -, az alkoholfüggőség és a dohányzás.

9.Krónikus betegségek és gyógyszerek

Bizonyos készítmények károsíthatják a csontokat és úgynevezett másodlagos csontritkulást eredményezhetnek. Az osteoporosis ezen típusa a menopauza előtt álló, csontritkulással küzdő nők csaknem 50 százalékát érinti, az osteoporosisszal élő férfiaknak pedig 30-60 százalékát.
A másodlagos csontritkulás persze további csontvesztést okozhat a menopauzát követően, ahogyan az elsődleges osteoporosisszal küzdő férfiaknál is.

A gyógyszerek, amelyek hozzájárulhatnak a csontritkuláshoz, általában endokrin rendellenességek kezelésére felírt készítmények – hyperthyreosis, csontvelő rendellenességek, kollagén- és emésztőrendszeri problémák, görcsökkel járó betegségek.

A glükokortikoidok (szteroidok) használata szintén hozzásegíthet a csontritkuláshoz, ilyen az asztma, reumás ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis), a gyulladásos bélbetegségek. Különösen a szájon át szedhető gyógyszerek károsítóak, nagyobb dózisban, hosszabb időn át szedve – ami körülbelül 2 hónap. Ezek különösen rongáló hatással lehetnek a csontokra.

S tekintettel a betegségek súlyosságára, nem is szabad csak úgy abbahagyni ezeknek a készítményeknek a szedését. Csupán az orvos adhat tanácsot a hogyan továbbot illetően.

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.