2017. 03. 01. - 09:50

Vigyázni kell a kórházi padlóval

Vigyázni kell a kórházi padlóval

Jelentős egészségügyi kockázatot jelent egy tanulmány szerint az egészségügyi intézmények padlója – a kórházi helyiségekben az eszközök is kapcsolatban kerülnek vele, ezekről pedig akár a kezekre is könnyen terjednek a kórokozók.

Nem árt vigyázni a kórházi padlókkal – erre hívta fel a figyelmet egy tanulmány, melyet az Association of Professionals in Infection Control and Epidemiology (APIC) végzett el.

Az ilyen intézmények szobáiban levő eszközök gyakorta kapcsolatba kerülnek a padlóval, s a kórokozók így róluk más felületekre, no meg az emberek kezére is átterjedhetnek – foglalták össze a kutatók felfedezésüket.

Nem mindegy, mennyire tiszta a padló a kórházakban

Nem mindegy, mennyire tiszta a padló a kórházakban

Kritikus fontosságú megérteni a hiányosságokat a fertőzés megelőzésben, hogy a kórházakban ellátott betegek biztonságát javítsák – fejtette ki sajtóközleményében az APIC vezetője, Linda Greene. 

„Annak ellenére, hogy úgy gondoljuk, a legtöbb felületen megtettük a szükséges óvintézkedéseket, tanulmányunk rámutat a kórházi környezet tisztaságának fontosságára is, valamint arra, hogy erről az ott dolgozókat és a betegeket is egyformán tájékoztatni kell” – tette hozzá.

A kutatók 318 padlót ellenőriztek, összesen 159 betegszobában egy Cleveland-i kórházban – többek között a C. difficile fertőzés (CDI) szempontjából, az izolált tereket is beleértve, kesztyűs és puszta kézzel, a ruházatot, a hívógombokat, az orvosi eszközöket, kellékeket és az ágyneműket.

Az eredmények kimutatták, hogy a páciensek szobái meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA), VRE vagy C. difficile által fertőzöttek voltak. A leggyakrabban az utóbbival találkoztak, a CDI-izolált szobákban is.

A padlók fertőtlenítése ritkább, pedig jelentős egészségügyi kockázatot jelent a kórházban

A padlók fertőtlenítése ritkább, pedig jelentős egészségügyi kockázatot jelent a kórházban

A 100, betegek által használt szobában, amelyet tanulmányoztak, 41 százalékukban volt egy vagy több olyan, gyakran fogdosott tárgy a padlóval kontaktusban, beleértve a személyes tárgyakat, orvosi eszközöket, kellékeket.

„A fertőtlenítés érdekében tett erőfeszítések legtöbbször a különböző felületekre korlátozódnak, melyeket sűrűn megérintenek kézzel – akár az orvosok, akár a betegek teszik ezt. Pedig az egészségügyi intézmények padlói ugyanúgy erősen szennyezettek, de ezeket kevésbé takarítják, mert nem érünk feltétlenül hozzájuk. Alulbecsüljük azonban a jelentőségüket” – fejtette ki Linda Greene sajtóközleményében.

Kapcsolódó cikk:

Bakteriális és vírusos fertőzés - tudjuk, miben különbözik? 

Megfázás vagy influenza? Nem mindegy!

Tényleg több a szívroham karácsony környékén

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.