2020. 08. 25. - 10:40
A babafogakat is védi a fluor tartamú víz

Az ivóvízben levő fluor csökkenti a súlyos fogszuvasodások kialakulását a babák fogai esetében is – derítették ki új-zélandi kutatók.
Noha napjainkban már széleskörben elterjedtek a fluor tartalmú fogkrémek, a fluorozott víz továbbra is jelentős előnyöket mutat a fogszuvasodások csökkentése terén – mondta el dr. Howard Pollick, a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem Fogorvosi Iskolájának egészségtudományi klinikai professzora.
„A közösségi vízfluorozás a leghatékonyabb eszköz a száj egészségének megőrzésére és a problémáinak mérsékelésére. Különösen fontos ez a koronavírus-járvány idején, amikor csökkent a megelőző jellegű fogászati szolgáltatásokhoz való hozzáférés” - fogalmazott Pollick az Amerikai Fogorvosok Szövetségének sajtóközleményében.
Ő maga nem vett részt a vizsgálatban, amelyhez a Philip Schluter, a Christchurch-i Canterburyi Egészségtudományi Egyetem munkatársa által vezetett kutatók közel 276 ezer gyermek adatait gyűjtötték össze Új-Zélandon. Átlagos életkoruk 4 év volt, a csemeték fele ennél fél évvel idősebb, másik fele fél esztendővel fiatalabb volt.
A gyermekek egy része olyan területen élt, ahol a víz tartalmazott fluort, míg a másik fele nem jutott hozzá az ivóvízen keresztül.

Babakorban is nagyon fontos a fluor-os víz a fogszuvasodás elkerülésére
A kutatók megállapították, hogy azoknál a gyerekeknél, akik fluoros vizet ittak, kisebb eséllyel alakultak ki komoly fogszuvasodások, mint a többieknél.
A résztvevők egyébként az új-zélandi B4 iskolaellenőrző program részesei voltak 2010 júliusa és 2016 júniusa között.
„A csecsemőfogak korai elvesztése súlyos rendellenességeket válthat ki a tartós fogaknál” – hangsúlyozta dr. Leon Stanislav, az Amerikai Fogorvosok Szövetsége nemzeti fluoridációs tanácsadó bizottságának elnöke, aki hozzátette: szükségtelen trauma a gyermekek számára ilyen kicsi korban a szuvasodás kezelése.
A fogorvosok szövetsége tanácsadó bizottságának tagjai mind egyetértenek abban, hogy a babafogak nélkülözhetetlenek az elegendő tápanyag-ellátáshoz (fogás és rágás), s a megfelelő beszédfejlődéshez is. Igen fontosak ahhoz is, hogy megfelelő távolság alakuljon ki a fogak között és legyen hely a tartós fogak kifejlődéséhez.
A tanulmányt a JAMA Pediatrics közölte online.
László Adrienn