2019. 05. 21. - 11:45

Mit tehetünk a fogszuvasodás ellen?

Mit tehetünk a fogszuvasodás ellen?

Egy új kutatás szerint saját immunsejtjeink véletlenszerűen fogszuvasodáshoz vezethetnek – vannak azonban ételek, melyek segíthetnek fenntartani a megfelelő szájhigiéniát. Többek között a csontleves.

Ahogyan egy új kutatás rámutatott, saját immunrendszerünk képes hozzájárulni a fogszuvasodás kialakulásához és a tömések tönkremenéséhez – a tanulmány, melyet az Acta Biomaterialia szaklap közölt, azt állítja: a neutrofil nevű immunsejtek potenciálisan növelhetik azon baktériumok hatásait, amelyek kárt okoznak a fogakban.
 
Amennyiben a szájban bakteriális támadás történik, a szervezet immunsejteket küld, hogy kivédje azt.
 
Azonban, mivel elpusztítják a behatoló baktériumokat, a környezetüket is megsemmisíthetik – a neutrofilek véletlenül károsítják a fogakat, miközben savtermeléssel szállnak szembe a baktériumokkal. A sav demineralizálja a fogakat.
 
A fogak szuvasodását kivédhetjük rendszeres ellenőrzéssel is
A fogak szuvasodását kivédhetjük rendszeres ellenőrzéssel is
 
Még valami történik viszont a küzdelem során. Az immunsejtek és a baktériumok enzimjei gyorsan lebontják a fogakat, károsodást okozva azok kompozit töméseiben. A neutrofileknek önmaguktól nincs savuk.
 
A fő hiba, mely a fogzománc demineralizációja mögött áll (a fogak borítása többségében kalciumból és foszfátból rakódik össze), a Streptococcus mutans néven ismert baktérium.
 
Ez a baktérium ragadós plakkot képez a fogakon és kiválasztja az ásványi anyagok erózióját okozó savat, ezáltal apró szuvasodást idéz elő. Az állapot a fogérzékenység tüneteit produkálja, beszínezve az egyébként gyöngyházfényű fogakat.
 
A különböző tényezők kombinációja növeli a fogszuvasodás veszélyét. Ezek lehetnek a cukros ételek, a nem megfelelő fogmosás, a fogászati tömések, a nem elegendő fluorid és a gyakori nassolás.
 
Amennyiben nem kezelik, a fogszuvasodás súlyos fájdalmat, duzzanatot, sőt gennyesedést válthat ki a fogakban, a pozíciója megváltozhat, sőt fogvesztés is bekövetkezhet. A súlyos ínyfájdalom szintén lehet a fogszuvasodás jele – ezek összességében meggátolhatnak minket abban, hogy értékes, tápláló élelmiszereket fogyasszunk, hiszen nem tudjuk kellően megrágni azokat. Tápanyaghiány alakulhat ki.
 
Pánikra ugyanakkor nincs ok, mivel a fogszuvasodást hatékonyan meg lehet előzni és kezelhető is megfelelő szájhigiéniával és a fogorvos 6 havonkénti meglátogatásával.
 
A legjobb, ha legalább kétszer mosunk fogat a héten fluoridos fogkrémmel, naponta fogselymezünk és korlátozzuk a cukorfogyasztásunkat. Kerüljük a szénsavas italok fogyasztását.
 
Bizonyos étrendi szokásokkal szintén hozzájárulhatunk ahhoz, hogy fenntartsuk fogaink egészségét és az egészséges szájhigiéniát.
 
A cikket az ételekkel folytatjuk.
 
László Adrienn
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.