2022. 01. 27. - 09:50
Pajzs védhet jobban a fogászati eljárások során

Nagyobb védelmet nyújthat a fogászati beavatkozások során egy új, környezetbarát pajzs, melyet nemrég fejlesztett ki brit egyetemek és egy egészségügyi intézmény multidiszciplináris csapata.
Jobb védelem a fogászaton? Új, környezetbarát pajzsot fejlesztett ki a Bristoli Egyetem, a Bristoli Egyetemi Kórházak és a Weston NHS Foundation Trust (UHBW) multidiszciplináris csapata – az eszköznek köszönhetően a fogorvosok és az orvosok jobban védhetők a koronavírussal és más levegőben terjedő vírussal, baktériummal szemben.
A pajzsnak hála érkezhet több páciens a fogorvoshoz és a várakozás is csökken, mert nem telik el annyi idő, amíg előkészítik a terepet az új beteg számára.
A NoPaS (Novel Patient Shield) névre keresztelt eszközt azért tervezték, hogy védje a pácienseket és az orvosokat a betegségektől, köztük a koronavírustól, mely a fogászati eljárások során keletkező aeroszolokon keresztül terjedhet.
Az eszköz jelentősen mérsékelheti a klinikai hulladékot, beleértve az eldobható egyéni védőeszközök (PPE) használatát.

A fogorvosok és a betegek is jobban védhetők a koronavírussal és más levegőben terjedő vírussal, baktériummal szemben
A Covid-19 jelentősen csökkentette a fogászati ellátáshoz való hozzáférést.
Az első hullám idején sok helyen felfüggesztették a rutin fogászati kezeléseket, például a tömés és a gyökérkezelés elvégzését, s még nem teljesen tértek vissza a fogászok a járvány előtti kapacitáshoz.
Számos fogászati eljárás „aeroszolgeneráló” (AGP) - az aeroszolok vírusrészecskéket vagy baktériumokat hordozhatnak, amelyek növelik a koronavírus és más betegségek terjedésének kockázatát.
„Nagy szükség van a Covid-19 világjárvány idején az innovatív, környezetbarát megoldások fejlesztésére, annak érdekében, hogy a rutin fogászati ellátást biztonságos környezetben, a vírus terjedésének kockázata nélkül lehessen lebonyolítani. Mivel a vírus továbbra is kering és fennáll a jövőbeli világjárványok esélye, fontos, hogy a rutin fogászati ellátás továbbra is biztosítva legyen, a koronavírus ne legyen hatással a száj egészségére. Kisebb módosításokkal a NoPaS használható a fejen és a nyakon végzett orvosi eljárásokhoz, beleértve az endoszkópiát, az érzéstelenítést, valamint a fül-orr-gégészetet” – mondta el dr. Mojtaba Dorri, a NoPaS fejlesztés vezetője, a Bristoli Fogászati Iskola és Egyetemi Kórházak, a Bristol & Weston NHS Foundation Trust (UHBW) helyreállító fogászati tanácsadója.
Hozzátette: az Elizabeth Blackwell Intézet, az MRC Confidence in Concept, valamint a Bristol és a Weston Hospitals Charity (korábban Above & Beyond) támogatásainak köszönhetően teljes körűen tesztelték a NoPaS prototípust. A szabadalmaztatott eszközzel immár aktívan keresnek partnereket a NoPaS tömeges elterjesztésére.
L.A.