2023. 04. 18. - 09:40

Segíthet a fogpótlás a kognitív hanyatláson?

Segíthet a fogpótlás a kognitív hanyatláson?

Vajon a hiányzó fogak fix protézisekkel történő pótlása megvédhet-e a kognitív hanyatlástól? Erre a kérdésre keresték a választ a kutatók.

Nagyszabású tanulmány készítettek a fogpótlás kapcsán a Bostoni Egyetem kutatói, amely arra kereste a választ, vajon a hiányzó fogak helyettesítése fix protézisekkel megóvhatja-e az embert a kognitív hanyatlástól.
 
A tanulmányt vezető Elizabeth Kaye és csapata 577 férfit vizsgált meg a VA Normative Aging Study (NAS) és a Dental Longitudinal Study során.
 
A háromévenkénti fogorvosi vizsgálaton alkalmával (1969-2001 között) rögzítették a fogak állapotát és a pótlás típusát, amennyiben volt ilyen.
 
A rágás hatékonyságát sárgarépa-rágási tesztekkel értékelték: az ún. SCT feladtot (Stial Copying Task) legfeljebb négy alkalommal használták 1995 és 2001 között.
 
Segíthet a fogpótlás a kognitív hanyatláson?
Segíthet a fogpótlás a kognitív hanyatláson?
 
A kutatók meghatározták, hogy a rossz kogníció bármely súlyozott SCT-pontszám <13 (a kezdeti SCT-pontszámok legalacsonyabb harmadrésze az összes NAS-résztvevőnél).
 
A fogszintű Cox-arányos regresszió figyelembe vette az egyéneken belüli csoportosulást, megbecsülte a rossz kogníció veszélyét, korrigálva az oktatással, az epilepsziás gyógyszerhasználattal és a fogak állapotának időben változó értékeivel (jelen van, hiányzik, rögzített híd/implantátum, kivehető pótlás), az életkorral, a dohányzással és a szívkoszorúér-betegséggel.
 
Az átlagos életkor a kezdeti kognitív teszteléskor 68±7 év volt. A férfiak 45 százalékának volt legalább egy alacsony SCT-pontszáma.
 
A résztvevők 29 százaléka nem veszített el fogat a nyomonkövetés során, 34 százalékuk elvesztett fogakat, amelyeket nem pótoltak, 13 százalékuknál a hiányzó fogakat utólag rögzített protézissel helyettesítettek és 25 százalékuk hiányzó fogait kivehető protézissel pótolták.
 
Az új rögzített protézisek kisebb kockázattal, míg az új kivehető protézisek magasabb kockázattal társultak.
 
A pótlás nélküli fogveszés nem járt szignifikánsan nagyobb kockázattal, rossz kognícióval.
 
A rágóképesség 6 százalékkal csökkent az új rögzített protézissel rendelkező férfiaknál, szemben a 9 százalékkal, 10 százalékkal és 13 százalékkal azoknál a férfiaknál, akiknél nem történt fogvesztés, új kivehető protézisekkel rendelkeztek, illetve a fogak elvesztése jelen volt, de pótlás nem történt.
 
A tanulmány megállapította, hogy a hiányzó fogak fix protézissel történő pótlása védelmet nyújthat a kognitív hanyatlás ellen. A rágóképesség megőrzése pedig szerepet játszhat a védelem asszociációban.
 
L.A.
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.