2019. 06. 06. - 11:40

Számíthatunk biológiai tervezésű fogakra?

Számíthatunk biológiai tervezésű fogakra?

A fogvesztés jelentős fogászati probléma, mely világszerte több millió embert érinthet. Kutatók most ígéretesnek látják a biológiai tervezésű fogak előállítását.

A fogvesztés igen sok ember életét megkeseríti, s megoldást kell biztosítani a problémára. Miközben napjainkban a mesterséges implantátumok számítanak a már meglévő, szabványos fogpótlási terápiának, nem mutatják a természetes fogak bizonyos tulajdonságait – ezek pedig az implantátum meghibásodásához vezető szövődményeket okozhatnak.
 
A Journal of Dental Research szaklapban megjelent cikkek a legújabb híreket közölték a biológiailag tervezett fogakat érintő fejlesztésekről.
 
Ezekben a Bostoni Tufts Egyetem Fogászati Karának munkatársa, Pamela Yelick és szerzőtársai új módszerekről számolnak be.
 
Olyan módszereket fedeztek fel, amelyek magasan sejtesített, biológiailag megtervezett fogkonstrukciókat hoznak majd létre, olyan jellemzőkkel, amelyek hasonlóak a természetes fogakhoz. Van bennük például fogászati ​​epitéliális őssejt-niche, zománccsomó jelzőközpontok, átmeneti amplifikáló sejtek és a mineralizált fogszövet-képződés.
 
Biológiailag megtervezett fogak a láthatáron
Biológiailag megtervezett fogak a láthatáron
 
A konstrukciókat postnatális fogászati ​​sejtekből állították össze, amelyeket hidrogél anyagba kapszuláztak, majd immunhiányos patkányokba ültettek.
 
Ez egyébként az első jelentés, mely leírja a születés utáni fogászati ​​sejtek használatát olyan biológiailag megtervezett „fogsarjak” létrehozására, amelyek láttatják a természetes fogfejlődés ezen jellemzőit – vagyis, a jövőben a biológiailag megtervezett fogak ígéretesnek tűnnek – klinikailag relevánsak a fogpótló terápiákhoz.
 
Sabine Kuchler-Bopp cikkében, aki a Francia Országos Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet, valamint a Strasbourgi Fédération de Médecine Translationnelle munkatársa, szerzőtársaival olyan stratégiát fejlesztettek ki, ahol az autológ mesenchymális sejtek csontvelőből származnak, s használhatók a biológiailag megmunkált fogak ellátására anélkül, hogy az immunszuppresszor (vagyis elnyomó) alkalmazása nélkül.
 
A fogak beidegzése létfontosságú a működésük és a védelem szempontjából egyaránt, de nem jelentkezik spontán sérülést követően. Az új módszer beidegzéssel is szolgál, miközben az immunszuppresszorokkal kapcsolatos többszörös mellékhatásokat elkerüli.
 
„Az izgalmas tanulmányok igazán ígéretes jövőt jeleznek előre a biológiailag tervezett fogak terén – mondta el William V. Giannobile. – A legmodernebb kutatás képes a fogpótlási terápia és a tudományos alap előmozdítására, hogy az efféle, regeneratív gyógykezelések javíthassák a klinikai ellátást.”
 
László Adrienn
 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.