2019. 08. 07. - 11:00
Valóban jó a faszénnel készült fogkrém?

Mostanság egyre elterjedtebb lett a faszenes fogkrém – számos fogászati termék ígér csodás előnyöket, ha rendszeresen használjuk, mégsem mindig válik be. Mit kell tudni a faszenes fogkrémről? Hasznos vagy inkább ártalmas?
Valóságos trend lett az utóbbi időben a faszenes fogkrém – a termék azok közé tartozik, amelyek ígéretes eredményeket hangoztatnak a száj- és fogápolás terén, aztán mégsem igazán válnak be.
A faszenes fogkrém például azt ígéri, fehéríti a fogakat, megszabadít a fogfoltoktól és eltávolítja a szervezetből a méreganyagokat.
Ahogyan az aktív faszén ismert gyógyászati tulajdonságairól, a faszén alapú fogkrémek képesek felszívni azokat a részecskéket, melyek károsíthatják a fogakat.

Mégsem olyan jó a faszenes fogkrém használata?
A British Dental Journal szaklapban megjelent tanulmányban azonban a kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy nincs tudományos bizonyíték, mely azt mutatná, hogy a fogaknak előnyük származik a faszenes fogkrém használatából. Sőt, a termék gyakori alkalmazása a szakemberek szerint még károsítja is a száj- és a fogak egészségét.
Miközben a termék használói olyan kutatást várnának, amely a faszén használatát támogatja a fogak tisztításában, sajnos a szakemberek véleménye alapján inkább olyan dolgokat lehet felsorolni, melyek lebeszélnek az alkalmazásáról.
Miért? Lássuk az öt kiemelt okot.
1.Ártalmas lehet a fogzománcra nézve: a faszenes fogkrém ledörzsöli a foltokat a fogakról, ennek azonban negatív hatása lehet a fog legkülső rétegére, a zománcra.
2.Szájirritációt okozhat: nem mindenkinek való ez a termék, s ha allergiásak vagyunk rá, a faszén-fogkrém használata irritációt válthat ki a szájban.
3.Károsíthatja az ínyt: a faszenes fogkrém gyakori alkalmazása az ínyt is nagymértékben érintheti, s számos fogászati problémának ad utat.
4.A fogászok nem ajánlják használatát: a fogorvosok sem biztosak abban, hogy a faszenes fogkrém jót tesz az egészségnek. Mivel ők sem ajánlják pácienseiknek, ez is elég ok arra, hogy hanyagoljuk.
5.Rossz hatással lehet a fogászati eljárásokra: az aktív szén ártalmas lehet a koronákra, hidakra nézve, melyekre szükség van, ha a fogakkal bizonyos problémák vannak.
László Adrienn