2010. 04. 26. - 06:00

A burgonya barát, vagy ellenség?

A burgonya barát, vagy ellenség?
Ha a szénhidrátokról esik szó, akkor egyre többször találkozhatunk - még fitnesz szakértők köreiben is - azzal a véleménnyel, hogy a burgonya magas glikémiás indexe miatt nem sorolható a "jó szénhidrátok" közé, sőt szélsőséges esetben minden fehér élelmiszert legszívesebben száműznének az egészséges táplálkozás alapanyagainak tárházából.
Igen, iburgonyagen - van némi igazság abban, hogy pl. a fehér kenyér, a finomított cukor nem jó táplálék, ha karcsúságra vágyunk. Azonban ez nem jelenti azt, hogy minden fehér színű szénhidráttartalmú élelmiszert messziről el kellene kerülnünk. Sőt! Vannak közöttük olyanok, melyeknek speciális tápanyagtartalmához más módon nehezen juthatnánk hozzá. Nézzünk néhány példát erre:

Mi a helyzet a hagymafélékkel: vöröshagyma - fokhagyma? Ha megpucoljuk a héjától mindkettő gyönyörű fehér. Tele vannak vitamiokkal (B- és C-vitamin), ásványi anyagokkal (pl. króm), fitonutriensekkel (flavonoidok), baktériumölő, antibiotikus hatású kénvegyületekkel (alliin, melyből az aprítás során enzimek segítségével allicin keletkezik).

Vagy nézzük a karfiolt. Ez is fehér - és igen alacsony a kalóriatartalma! Ideális fogyókúrás táplálék, jelentős kálium, kalcium, magnézim tartalommal. Természetes C- és B-vitamin forrás magas rost- és fitonutriens tartalommal, mint pl. flavonoidok, indol, izothyocianátok.

Arról is kevesen tudnak, hogy pl. a fehér színű gombák is egyedülállóan magas tápanyag- és fitonutriens tartalommal bírnak (pl.antioxidáns polifenolok).

És mi a helyzet a címben is szereplő fehér burgonyával? (EEgy átlagos burgonya kb. 100-120 kcal  energiatartalmú.gyébként nem csak fehér burgonya létezik, hanem van rózsaszín, sárga és még lila változat is). Sok szakértő a burgonyát nem tartja jó szénhidrátnak a vércukorszintre gyakorolt hatása miatt (magas GI-érték).
Általánosságban elmondható ugyan, hogy a magas GI értékkel rendelkező élelmiszerek nem nevezhetők jó választásnak, ha a testzsírt csökkenteni szeretnénk. Azonban nem ez az egyetlen tényező, mert  pl. a szénhidrát feldolgozása a szervezetben attól is függ, hogy mivel kombinálva fogyasztjuk el, vagy hogy az adott élelmiszernek milyen a beltartalmi értéke. Ha egy viszonylag magas szénhidráttartalmú élelmiszer rosttartalma magas, vagy fehérjével, illetve jó zsírral kombinálva fogyasztjuk el, akkor ez a glikémiás válaszreakciót le fogja lassítani.

A fehér burgonyával nincs semmi probléma, ha héjában főzve, párolva, kíméletes módon elkészített ételként kerül az asztalra. Az olajban sütött burgonya azonban rossz választásAz olajban sütött burgonya azonban rossz  választás. az egészségünk és a vonalaink szempontjából is, hiszen sütés során bőségesen "áztatjuk" egészségesnek nem nevezhető transzzsír tartalmú perzselő olajfürdőben.

Ha a burgonyát héjában sült vagy főtt változatban fogyasztjuk, nem csak szénhidrátot juttatunk a szervezetünkbe, de B3-, C-vitamint és rostot is. Egy átlagos burgonya kb. 100-120 kcal energiatartalmú és egy érdekes tanulmány szerint több héten keresztül fogyasztva testsúlycsökkenést okoz. A résztvevők naponta 7-9 egész burgonyát fogyasztottak el több héten keresztül. Ennyi burgonya telítő hatással rendelkezik, ezért valószínűleg az összes energiabevitel természetes módon csökken. Ez hihető is, hiszen ennyi krumpli elfogyasztása után valóban megtelik az ember!

Ne értsd félre, nem szeretnélek ilyen szélsőséges fogyókúrára buzdítani! De alkalmankként a burgonya ízletesen elkészített köretként néhány rostos zöldségfélével, kevés egészséges zsírral és fehérjével minden erőfeszítés nélkül segít a karcsúság megőrzésében.
Forrás: www.fogyokura-tipp.blog.hu

Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.