2010. 05. 20. - 06:00

A tej nem csupán ital, hanem táplálék!

A tej nem csupán ital, hanem táplálék!
A tejről általában elmondható, hogy rendkívül energiadús táplálék, 250 ml tejitalban (tejfajtától függően) 125 -240 kcal energia van.
A tej sok kalciumot tartalmaz.A tejről általában elmondható, hogy rendkívül energiadús táplálék, 250 ml tejitalban (tejfajtától függően) 125 -240 kcal energia van.
Számos élettanilag kedvező tulajdonsággal rendelkezik:
•    jó fehérjeforrás, a szervezet könnyen át tudja alakítani saját fehérjévé
•    a tejcukor (laktóz) táplálja az egészséges bélflórát és segíti a kalcium felszívódását (kivéve a tejcukorérzékenység esetét)
•    a csontok építésén kívül a tejben lévő kalcium fontos az idegek és izmok munkájához is
•    fontos vitaminforrás is: B2 a sejtek anyagcseréjében és az energianyerésben játszik szerepet, ezen kívül megtalálható benne az A-, (bőrvédelem) és D-, (csontok anyagcseréje) vitaminok is, a B12 vitamin pedig a vérszegénység megelőzésében fontos
•    konjugált linolsav (CLA) forrás is, mely rákmegelőző és hőtermelést fokozó hatással rendelkezik - érdekes azonban, hogy a biotej illetve a szabad levegőn tartott állatok teje tartalmaz az átlagosnál több linolsavat!
Valóban megvéd minket a sok tej fogyasztása a csontritkulástól?
A statisztikai adatok nem ezt mutatják. Ázsiában pl. lényegesen alacsonyabb arányban fordul elő a csontritkulás annak ellenére, hogy egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés tejet fogyasztanak. Ezzel szemben pl. az USA-ban, ahol magas a tejfogyasztók aránya, a csontritkulás is igen gyakori betegség!
A táplálék összetétele nagyon fontos!A tej nem csupán ital, hanem táplálék!
Habár a tej sok kalciumot tartalmaz, mégsem tud teljes egészében hasznosulni a szervezetben. Ennek egyik oka a tejben lévő foszfáttartalom, ami megakadályozza a kalcium felszívódását.  Ha megnöveljük a foszfát bevitelt (pl. töménytelen szénsvas üdítő,  elsősorban a magas foszfáttartalmú cola  fogyasztásával), akkor ezzel értékes kalciumtól fosszuk meg a szervezetet. Ezen túlmenően rossz hatással van a nyugati országokra jellemző túlzott állati eredetű fehérjefogyasztás is a kalciumháztartásra, mivel emiatt a vesék nagyobb arányban választanak ki ásványi anyagot. Ez adhat magyarázatot arra, hogy miért alakulhat ki csontritkulás a sok tejivás ellenére is.
A mennyiség a fő kérdés:
A  tej, a joghurt, kefír, a legtöbb sajt kalciumtartalma azonban magasabb a foszfortartalmánál, továbbá a benne lévő tejcukor és D-vitamin elősegíti a kalcium felszívódását - ezért, ha nem terheljük a szervezetet a szükségesnél több fehérjével, és foszfáttal, akkor több szívódik fel és nem választódik ki a vesékben. Fontos az is, hogy más kalciumforrást is étrendünkbe iktassunk, amelyek fehérjében  és foszfátban szegényebbek, mint pl. zöld leveles zöldségek, brokkoli, póréhagyma, édeskömény, szezámmag, snidling, petrezselyem stb.)
orrás: fogyokura-tipp.blog.hu



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.