2010. 08. 19. - 15:41

Gyermekkori elhízás - ne nyugodjunk bele!

Gyermekkori elhízás - ne nyugodjunk bele!
Nemcsak nekünk felnőtteknek okoz bosszúságot a sok felesleges kiló, a fejlett társadalmak egyre gyakrabban szembesülnek a gyermekkori elhízás problémájával. Gyerekeknél sokkal nehezebben meghatározható az elhízás, mint felnőttek esetében. Nincs olyan éles határ az ideális testsúly és a kövérség között, a diagnózis, meglehetősen szubjektív módon, általában a gyerek külleméből következik.
egészséges étkezésNemcsak nekünk felnőtteknek okoz bosszúságot a sok felesleges kiló, a fejlett társadalmak egyre gyakrabban szembesülnek a gyermekkori elhízás problémájával. Gyerekeknél sokkal nehezebben meghatározható az elhízás, mint felnőttek esetében. Nincs olyan éles határ az ideális testsúly és a kövérség között, a diagnózis, meglehetősen szubjektív módon, általában a gyerek külleméből következik. Általánosságban, a szülőt és csemetéjét zavaró súlytöbbletet tekinthetjük kövérségnek.  Ne nyugodjunk bele, hogy a gyermekünk túlsúlyos, ez nem csak esztétikai kérdés. Először is nagyon fontos az egészségügyi tényezőket tisztázni, konzultáljunk a gyermekorvossal, és kérjünk labor vizsgálatot, nézessük meg a vércukorszintet, ellenőriztessük a vérnyomását. Ha kell, kérjünk hormonvizsgálatot. Előfordulhat, hogy valamilyen gyógyszer váltja ki a hízást. A gyermekkori elhízásnak súlyos következményei lehetnek a későbbiekben.
Fontos, hogy mindent megtegyünk az egészséges étkezés beállításában. Kérjük ki táplálkozási tanácsadó véleményét, mert lehet, hogy amit mi jónak gondolunk, azzal pont az ellenkezőjét váltjuk ki a gyermekünknél. Figyeljünk oda a szénhidrát és zsír bevitelre, mellőzzük a fehér kenyeret, tojásos tésztákat, cukros kechupot, szószokat, majonézt. Figyeljünk oda, hogy ne igyon szénsavas, cukros üdítőt, szörpöt. Helyette kínáljunk neki szénsavmentes ásványvizet, sima csap vizet. Az életmód vgyakori étkezésekáltoztatás nemcsak a gyerek feladata, a család közös összefogása nélkül a legtöbb próbálkozás általában meddő kísérlet marad! Figyeljünk a táplálkozásra, elsősorban az alacsony energiatartalmú étrend megvalósítása a cél. Kerüljük a gyakori étkezéseket, nem jó a sok édesség, valamint a magas cukortartalmú üdítők fogyasztása sem. Ajánlott a gyümölcsök és zöldségek szerepének növelése. Célszerű az órához kötött rendszeres étkezés is, a gyermeket meg kell tanítani, csak akkor egyen, ha éhes. Elengedhetetlenül fontos a megfelelő testmozgás megtervezése és végzése is. A sportolás legyen rendszeres elfoglaltság. Nem kell versenyzőt nevelni egy gyermekből sem, azonban arra figyeljünk, hogy érezze jól magát a társaságban, és élvezze is a választott sportágat.
Forrás: www.fogyokuralap.hu, www.sulinet.hu



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.