2009. 04. 14. - 10:25

Nehéz helyzetben vannak fürdőink

Nehéz helyzetben vannak fürdőink
A Magyar Fürdőszövetség főtitkárát, Dr. Ákoshegyi Györgyöt kérdeztük a Fürdőszolgáltatás Szakágazati Párbeszéd Bizottságának soros ülését és a Szövetség aktuális rendezvényét illetően.
- Idén április 2-án tartották a Fürdőszolgáltatás Szakágazati Párbeszéd Bizottságának soros ülését. Mi volt a rendezvény témája?

 

- A fürdők a Magyar Fürdőszövetségbe azért tömörültek, mert szakmailag is és érdekvédelmileg is szerettük volna összefogni őket. A vízügyi ágazatban tevékenykedő cégek és munkavállalóik fóruma a Fürdőszolgáltatási Szakágazati Párbeszéd Bizottság

 

- (az Ágazati Párbeszéd Bizottságokat az EU kezdeményezésére hozták létre a munkáltatók és a munkavállalók ágazati szintű szakmai és érdekvédelmi egyeztetésére a magyar kormány támogatásával, - a fürdő szakágazatban 2004 szeptemberében a munkáltatók képviseletében a Magyar Fürdőszövetség, a munkavállalók képviseletében a Vízügyi Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete azaz VKDSZ és a kormány képviselője írta alá az alapító okiratot.) -,

 

melynek legutóbbi ülése április 2-án volt.

 

A képen: Zsóry Gyógy- és Strandfürdő

A képen: Zsóry Gyógy- és Strandfürdő

 

A rendezvényre az Egészségügyi Minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár képviselőit is meghívtuk, a minisztérium főosztályvezetői szinten képviseltette magát. Az ülésen a hazai fürdők - melyek közül 140 gyógyászati szolgáltatást is nyújt - jelenlegi gazdasági és jogi helyzetéről volt szó. A gyógyfürdők térítési díját a minisztérium határozza meg jogszabályban - pontosabban az egészségügyi- és pénzügyminiszter közös munkával.

 

A TB által támogatott gyógyászati ellátásokról rendelkező jogszabály arra kötelezi a minisztériumot, hogy legalább kétévente tartson ártárgyalást a fürdők szolgáltatási áraival kapcsolatban. A minisztérium ennek nem tett eleget. 2006. májusi ármegállapítást követően - két és fél év után - csak 2008. decemberében került sor az ártárgyalásra, ami jelentős veszteséget okozott a fürdőknek. Az utóbbi ártárgyalást követően viszont a minisztérium nem egyeztette állásfoglalását a Pénzügyminisztériummal, így elakadt a folyamat. Mivel még nincs elfogadott ár, a jogszabály által meghatározott határidő is tovább csúszik. Azt lehet mondani, hogy a 2006-os ártárgyalás alapján a fürdőknek fizetett térítések, a jelenlegi helyzetben, az önköltségek 30-60 százalékát fedezik, és ez komoly ráfizetés.

 

A gyógyhatású medencék egyike

A gyógyhatású medencék egyike

 

2008-ban abban legalább sikerült megegyezni, hogy bizonyos kezelésfajták költségeit illető támogatás már megközelítette az önköltséget. A hatályba léptetés, azaz az árak kihirdetése elmaradt. Az Egészségügyi Minisztérium képviselője a válságra hivatkozott  - nem sietnek az árak kihirdetésére, sőt, az árakat csökkentenék! Ezáltal a fürdők, mint szolgáltatók és a betegek is rosszul járnak. A szolgáltatók ugyanis amit nem kapnak meg az egészségbiztosítótól, azt a betegektől kell elkérniük, - kezelésenként 150-400 Ft-ot.

 

A gyógyfürdőkben kezelt betegek többnyire idős emberek, nyugdíjasok vagy fizikai munkások, akik egyre kevésbé tudják megfizetni a szolgáltatást. 2008-ban több mint tízezer ember szorult ki az ellátásból, s ezzel együtt munkahelyek szűnnek meg a szolgáltatások számának kényszerű csökkenése miatt. A természetes gyógytényezőkön alapuló - egyúttal megbízható - kezelés háttérbe szorulásával egyre többen használják kizárólag a külföldi eredetű gyógyszeres kezelést, amit valamiért jobban támogat az állam. A munkaképesség megtartása és az életminőség javítása tekintetében semmivel sem helyettesíthető a természetes gyógytényezők alkalmazása, ami a gyógyszeres kezelést hatásosan kiegészíti, a gyógyszerfogyasztást lényegesen csökkenti.

 

Ülőmedence a gyógyfürdőben

Ülőmedence a gyógyfürdőben

 


- A Magyar Fürdőszövetség 2009. évi első közgyűlés május 5-6-án lesz Mezőkövesden. Mik lesznek a fő témái?

 

- Egyrészt a fürdők egészségturisztikai szerepéről, az egészséges életmódra nevelés és a gyógyászat lehetőségeiről, valamint a fürdőfejlesztések pályázati kilátásairól lesz szó, amellyel kapcsolatban a turisztikai államtitkártól fogunk előadást hallani.

 

A másik fontos témakörrel kapcsolatban - a munkaidő- és munkaerő gazdálkodás legújabb vetületei a fürdőszolgáltatásban - is előadót várunk majd. Minden évben a megoldandó feladat ezzel kapcsolatban egyrészt a fürdők idényjellegű megnövekedett munkaerő igénye, a szezonban ugyanis hosszabb nyitva tartást kell alkalmazni megnövekedett szolgáltatással - igény szerint.

 

Egyébként a Fürdőszövetségnek van hat albizottsága, így más témák is szóba fognak kerülni a közgyűlésen. Meglehetősen sokan szoktunk jelen lenni az ülésen, idén is legalább 150-160 főre számítok.

 

Dr. Ákoshegyi György, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára

Dr. Ákoshegyi György, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára

 

- Mire számít az idei szezonban?

 

- Azt gondolom, hogy a jelenlegi válsághelyzetben az emberek törlik, vagy elhalasszák a nagyobb lélegzetvételű kirándulásokat, és inkább a közelben lévő fürdőket és üdülőhelyeket fogják választani.

 

Fürdő online - P.Zs.

Szóljon hozzá a fórumon! MCOnet Fórum



Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.