2025. 05. 02. - 11:00

Kína mesterséges intelligencia tigrisei az OpenAI nyomában

Kína mesterséges intelligencia tigrisei az OpenAI nyomában

Kínai mesterséges intelligencia tigrisek indulnak rohamra az OpenAI új modellje nyomán. A világ legerősebb LLM-je új lehetőségeket nyit meg a kínai technológiai startupok előtt, de vajon elég gyorsak lesznek?

A Hangzhou városában megrendezett Apsara Konferencia idén nem csupán az Alibaba Cloud házi show-ja volt, sokkal inkább egy globális mesterséges intelligencia erőfitogtatás. Kínai technológiai startupok sora sorakozott fel, hogy megmutassa: az OpenAI által bemutatott legújabb generatív transzformátor modell, az o1 nemcsak Amerika, hanem a Távol-Kelet ipari innovációját is forradalmasíthatja. A Microsoft által támogatott modell a tudomány, a kódolás és a matematika területén ígér áttörést, és egyre inkább inspirációként szolgál azoknak az ázsiai vállalatoknak, amelyek a következő mesterséges intelligencia nagyhatalmak kívánnak lenni.
 
A Moonshot AI alapítója, Kunal Zhilin szerint az o1 modell jelentősége messze túlmutat a technikai részleteken. A szakember úgy véli, hogy a méretnövekedés, az adatmennyiség skálázása és a megerősítéses tanulás az a három szentháromság, amellyel a mesterséges intelligencia áttörheti jelenlegi korlátait. Az OpenAI modelljének rugalmassága és tanulási képessége szerinte olyan új megoldásokat tesz lehetővé, amelyek eddig elérhetetlennek tűntek, mivel általa iparágak átalakulása és startup-forradalom küszöbén állunk.
 
Az egyik legfontosabb következmény azonban nem is technológiai, hanem geopolitikai. Kína mesterséges intelligencia startupjai – például a Baichuan AI, Zhipu AI, MiniMax és persze a Moonshot AI – mind hatalmas összegeket fektetnek be a mesterséges intelligencia megerősítéses tanulásába és versenyre kelnek a nyugati dominanciával. Őket nevezi a szakma az „AI tigriseknek”. Ezek a vállalatok nemcsak követik a fejlesztéseket, hanem saját LLM-ekkel (nagy nyelvi modellekkel) igyekeznek felvenni a versenyt a globális élvonallal.
 
 
mi_kinai_tigrisek_Torzs
Csúcstechnológia, szankciók és startup-forradalom
 
A fejlődés legnagyobb akadálya ugyanakkor a számítási kapacitás hiánya. Jiang Daxin, a StepFun vezérigazgatója szerint a nyugati kereskedelmi szankciók és félvezető-export korlátozások súlyos hátrányt jelentenek a kínai vállalatok számára. Bár a technológia és a szaktudás adott lenne, a chipek hiánya lelassítja a fejlesztési ütemet és ez egy olyan versenyben, ahol a hónapok is sokat számítanak, akár végzetes is lehet.
 
Az Alibaba Cloud is komoly bejelentésekkel rukkolt elő a konferencián. A Qwen 2.5 modellsorozat új szintre emeli a kódolás- és matematikatudást, 72 milliárd paraméterig skálázva a modelleket. A cég emellett bemutatta új szöveg–videó generátorát, valamint a Qwen 2-VL nevű vizuális-nyelvi modelljét, amely 20 percnél hosszabb videók elemzésére és mobilrobotok támogatására is képes. Ezek a fejlesztések mind azt mutatják: Kína nem pusztán másolja a nyugati megoldásokat, hanem saját ökoszisztémát épít.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.