2009. 10. 03. - 06:01

Természetes gyógyvíz - Bálványosfürdő (Románia)

Természetes gyógyvíz - Bálványosfürdő (Románia)
A Magashegyi fürdő és üdülőhely a Bodoki-hegység, a Csomád-hegytömb és a Torjai-hegység találkozásánál, 770 és 940 m tengerszint fölötti magasságban található.

Bálványosfürdő - Bãile Bálványos, Covasna Romania nagyobb térképen való megjelenítése


Körös-körül kb. 1000 m t. sz. f. erdővel borított hegycsúcsok övezik. Mivel a vidék mélyében vulkanikus és üledékes kőzetek váltogatják egymást, a feltörő széndioxid és kénhidrogén, egy sor, változatos ásványvízforrás keletkezését segítette elő. Vegyi összetételük miatt az ivókúrában - gyomor- és bélbátalmak kezelésében kiválóak; a száraz gázfürdőkkel, az un. mofettákkal együtt a sziv- és érrendszeri bátalmakban szenvedők fürdokuráját szolgáltató természetes gyógytényezők. Víznek is, gáznak is itt aránylag magas természetes radioaktivitása van. A csend, a negativ ionokban gazdag ózondús levegő, a pszichés betegek eldorádójává teszi.

Bálványosfürdő

Bálványosfürdő környezete



A mai Bálványosfürdő három régi s egykoron működő fürdőtelep összeolvadásából keletkezett. A legrégibb a Bálványosi-hágón fekvő egykori Torjai-Büdös volt (a „büdös" szó, a Székelyföldön mindenütt a kénhidrogén jellegzetes kotlóstojás szagára utal), hisz az itt fekvő torjai Büdös-barlangban felgyülemlett gyógygázat, falának „vitriolos" csepegéseit, régen is és most is magáak hasznára, gyógyulására használta fel az ember. A múlt század végén, 1895-ben, a Csoma-hegygerinc lábánál, külön fürdőtelep született. Ezt Csiszár Dénes (sz.1857-ben) alapitotta s neve után Csiszár-fürdő néven ismerik. A harmadik fürdő, a Vár-hegy lábánál feküdt és régi neve Várpadi-feredő volt. Mivel ezt az övezetet, a két világháború között, a hirhedt Transilvania Bank vásárolta meg, neve után Transzilvánia-fürdő néven vonult be a honismereti és balneológiai irodalomba. Itt a Vár-patak völgyében alakult meg, a múlt század utolsó harmadában az első magyar szénsavpalackozó üzem. Ez a fölötte levő Büdös-barlang tiszta széndioxidgázát palackozta.

A környéken még megvannak a régi gyógyséta-ösvények, s a gyógyszálló fölötti Büdös-hegy oldalában levő Büdös-barlangot (Európa legnagyobb mofettája) is igénybe lehet venni. .

 

A vidék nagyon gazdag a különböző összetételű ásványvizekben. Felsorolásunkban csak az autós utak és a jelzett turistaösvények mellettiekre szoritkozunk. A Kézdivásárhely felől érkezoő a 18. kilométerkőnél a Szejke, a 20. kilométernél pedig a Transzilvánia-forrás vizét kóstolhatjuk meg. Transzilvánia-fürdő felőli részen, a Bálványos-vár felé vezető út mellett van a híres és régi Ibolya-forrás. Mellette, a fürdőidényben, egy hideg ásványvizes tükörfürdő (strand) működik. Csiszár-fürdő övezetében a Jordán-forrás vize ismert. Ehhez a fürdőtelep központjából kiinduló kék kereszt jelzésen juthatunk el. A forrás a Csiszár-patak völgyében van.

 

• magassag:840m-950m
• éghajlat:mérsékelt
• hőmérséklet : nyáron 25C-32C :telen -5C -19C
• felhőzet: visszafogott
• levegő: erősen ozondús

 

Kénbarlang

Kénbarlang Bálványoson

 

Természetes gyógyvizek
• kénes borvizek
• szénsavas
• vasas
• meszes
• mofetak

 

Bálványosfürdő - Fürdő Online - www.furdo.biz

Szóljon hozzá fórumon!

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.