Tavaszi fáradtság

Bár a természet megfiatalodik, kizöldül, megszépül, rajtunk éppen most vesz erőt a fáradtság. A Neander-völgyi ember még egyáltalán nem tudta, mi is az a tavaszi fáradtság: a telet barlangokban vészelte át, alig volt aktív, szinte végigaludta a hideg évszakot, úgyhogy tavaszal fitten jött elő. Mi a mai napig őrizzük genetikai állományunkban a Neander-völgyi ember szokásait, de télen nem úgy viselkedünk, ahogy az bennünk kódolódott.
Sajnos a tavaszi fáradtságtól nem tudunk teljesen megszabadulni - pont azért, mert "belénk van programozva". Viszont már télen tehetünk óvintézkedéseket, felkészülhetünk, hogy jobban álljuk a tavaszi terhelést. Mozogjunk sokat - legyünk télen is, amennyit csak lehet, a szabadban, és ügyeljünk jobban (főleg az ünnepek környékén) a helyes táplálkozásra!
Wellness tippek a tavaszi fáradtság legyőzéséshez:
Hidegtrükk
Ahogy kint melegszik az idő, a kötőszövetek kitágulnak, a vérnyomás csökken - ezért is érezzük magunkat ernyedtnek.
Tipp: csökkentsük a lakásban a fűtést 18 fokra! Ahogy a szervek összébbzsugorodnak, mi is jobban fogjuk érezni magunkat.
Váltófürdő
A váltófürdő tavasszal különösen ajánlott. Miért? Mert a forró tusolás közben a legkisebb kapilláris vérerek is kitágulnak, míg a hideg víz hatására újra összehúzódnak. Olyan ez, mint egy nyújtó-erősítő tornagyakorlat vérellátásunk számára.
A stressz is lehet motiváló
Ha kifogytunk az energiából, és úgy érezzük, semmihez sincs erőnk, akkor lendüljünk akcióba! A stresszhormonok majd segítenek tartani az iramot. Ám arra ügyeljünk, hogy a folyamatos nyomás károsan hat szívünkre!
Könnyű reggeli
Joghurt, zabpehely, egy banán és egy csésze gyömbértea. Mindez segít a salaktalanításban és az anyagcsere-folyamatok serkentésében. Ha nem szeretjük a gyömbér ízét, fogyaszthatunk pitypang- (gyermekláncfű-) főzetet is.
Lábfürdő
Egy lavór inkább hideg, mint langyos vízben kezdjük el áztatni lábainkat, majd lassan öntsük fel egy-egy korsó forró vízzel! Ez a lábfürdő segít ellazulni, és szabályozza a hormonháztartást.
Akupunktúra
Az akupunktúra segít az energiagátak felszabadításában. A tűk növelik a hormontermelést, szabályozzák a vérkeringést és -áramlást, és javítják közérzetünket.
Agyunk tápláléka
Bizony, agyunk is éhezhet. Kémiai reakciókat vált ki agyunkban, ha "éhezik", serkenti a neurotranszmitterek termelődését, amelyeknek hatása van agytevékenységünkre. A jókedv-anyagot, azaz szerotonint kiváltó élelmiszerek közé tartoznak a tésztafélék, a rizs, a krumpli, a füge, a datolya.
Kiizzadni a telet!
Heti két szaunamenet - és nem csak a téli salakanyagoktól szabadulunk meg, hanem edzésbe hozzuk vérkeringésünket is. A szaunázás ráadásul megvéd a tavaszi fertőzésektől is.
Szundítás a semmittevés ellen
Hosszan alszik reggelente, hogy "erőt tankoljon"? Nem vette még észre, hogy minél nehezebben kel, annál kelletlenebb lesz a napja? Sajnos nem lehet kialudni a fáradttságot, mert átcsap lustaságba, kedvtelenségbe. Inkább délidőben szundítson tíz-tizenöt percet. (De csak ennyit, mert a 15 percnél hosszabb sziesztától fáradttabbak leszünk, mint előtte voltunk.)
Energiát adó napfény
A napfény segít szervezetünknek D-vitamint előállítani - amiből bizony a hosszú tél után most hiányunk van. Ebédidőben tehát - amikor csak tehetjük - tegyünk sétát! A naposabb hétvégéket pedig hosszú túrákkal derítsük fel! Élvezzük tudatosan a friss, tavaszi levegőt!
Helyes táplálkozás
A nyomelemek, ásványi anyagok, vitaminok és aminosavak ezekben a hetekben legfőbb segítőink. Próbáljuk úgy összeállítani étrendünket, hogy annak egyharmada friss növényi összetevőből, egyharmada főtt zöldségekből és maximum egyharmada állati eredetű alapanyagokból álljon!
Aromaterápia
A borsmentának, a citromnak, az eukaliptusznak, a rozmaringnak erősen vitalizáló, éltető illata, hatása van. Használjuk ezeket a növényeket illóolajos mécsesbe, aromalámpába, hogy körbevegyenek minket a szobában!
Sport
A mozgás, ahogy az már a fentiekből is kiderült, mindenképpen segít túljutni a fáradtt időszakon. Sétáljunk, gyalogoljunk, biciklizzünk sokat! A legjobb, ha hetente ötször legalább húsz percig valami könnyű - ám kitartást igénylő - sportot űzünk.
Ásványi anyagok
Az ásványi anyagok bevitele kiemelt jelentőségű ezekben a hónapokban. A vas például növeli a vörösvérsejtek oxigénfelvevő képességét. Fehér babból is tudjuk pótolni a szükséges mennyiséget. A magnézium az izomerő fejlesztésének elengedhetetlen ásványi anyaga: a magvakban, mogyorófélékben megtalálható elemre a nők 75 százalékának szüksége van!
Légzőgyakorlatok
Rengeteg oxigénre van szükségünk, de a legtöbb ember tüdőkapacitásának csak kis részét használja ki. Tanulja meg a hasi légzést! Feküdjön hanyatt, figyelje, hogyan emelkedik a pocakja egy nagyobb belégzés után! Tartsa benn a levegőt három másodpercig, majd lassan fújja ki!
Keringésélénkítő masszázs
Felkelés után kényeztesse testét szárazkefés masszírozással! Mindig a szív irányába masszírozzon, így élénkítheti keringését, és segíthet kötőszöveteinek is magukhoz térni. Bőre ráadásul egészségesen rózsaszín és selymes lesz.
Gyógynövények
A tavaszi fáradtsággal sokszor nyomott hangulat is jár. Ez ellen az orbáncfű segíthet: javítja az agy anyagcsere-folyamatait, hatására jókedvűen és friss elánnal indulhatunk a következő napnak.
Wellness-hétvége
Nincs is jobb megoldás egy kis tavaszi feltöltődésre, regenerálódásra!
Szólj hozzá a Hotel Silver - Hajdúszoboszló fórumon!:
Hotel Silver**** Hajúszoboszló
