2024. 10. 16. - 08:40

A mesterséges intelligencia hülyébb egy macskánál – szólt be a Meta vezető kutatója

A mesterséges intelligencia hülyébb egy macskánál – szólt be a Meta vezető kutatója

Nincs igazán félnivalónk a mesterséges intelligencia tudásától – véli a Meta vezető kutatója, Yann LeCun, aki kereken kijelentette: az MI hülyébb, mint egy macska.

Meglepő véleményt fogalmazott meg a Meta vezető kutatója, Yann LeCun. Szerinte az emberiségnek nincs félnivalója a mesterséges intelligenciától, mivel az „hülyébb, mint egy macska”.
 
A kutató a Wall Street Journal-nak adott interjújában fogalmazott így.
 
Amikor egy leköszönő OpenAI-kutató májusban arról beszélt, hogy meg kell tanulni irányítani az ultraintelligens mesterséges intelligenciát, LeCun a következőket mondta.
 
„Számomra úgy tűnik, hogy mielőtt sürgősen kitalálnánk, hogyan irányítsunk nálunk sokkal okosabb mesterséges intelligencia rendszereket, egy aprócska tervet kell kieszelnünk egy házimacskánál okosabb rendszerhez”.
 
LeCun kedveli a macska-metaforát, mert ezeknek az állatoknak van egy mentális modelljük a fizikai világról, kitartó a memóriájuk, rendelkeznek némi érvelési és tervezési képességgel.
 
E tulajdonságok egyike sem létezik a mai „határmenti” mesterséges intelligenciákban, beleértve a Meta által készítetteket is – vélekedett a kutató. Olvasd el: Kiteljesedése előtt összeomolhat a mesterséges intelligencia - ez az oka
 
A mesterséges intelligencia hülyébb egy macskánál – mondta a Meta vezető kutatója
A mesterséges intelligencia hülyébb egy macskánál – mondta a Meta vezető kutatója
 
LeCun egy Turing-díjon osztozott a nemrég fizikai Nobel-díjat nyert Geoffrey Hintonnal és Hoshua Bengióval - aki reméli, hogy LeCunnak igaza van, de hozzáteszi: nem hiszi, hogy a közvélemény és a demokrácia védelmében csak a vállalatok közötti versenyre és a profitmotivációra kellene hagyniuk az MI-t. Úgy gondolja, szükségük van a kormányok bevonására.
 
LeCun továbbra is úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia egy hatékony eszköz – még akkor is, ha a Meta csatlakozik a mesterséges általános intelligencia kutatásához.
 
Számos példát említ arra vonatkozóan, hogyan vált a mesterséges intelligencia rendkívül döntő jelentőségűvé a Metánál - elérte, hogy mérete és bevétele olyan szintre nőjön, melynek értéke jelenleg nagyjából 1,5 billió dollár.
 
„A mesterséges intelligencia mindennek szerves része a Metánál, a valós idejű fordítástól a tartalom moderálásáig, amely a Fundamental AI Research csapata - a FAIR - mellett rendelkezik egy GenAI nevű termékközpontú mesterségesintelligencia-csoporttal, amely a nagy nyelvi modellek egyre jobb verzióit keresi. A Metára gyakorolt ​​hatás óriási volt” – jelezte Yann LeCun.
 
Ugyanakkor a vezető kutató meg van győződve arról, hogy a mai mesterséges intelligencia semmilyen értelmes értelemben nem intelligens – és sokan mások a területen, különösen az MI startupoknál, készek arra, hogy extrapolálják legújabb fejlesztéseiket, a LeCun által nevetségesnek talált módokon.
 
Az OpenAI munkatársa, Sam Altman a közelmúltban azt mondta, hogy „néhány ezer napon belül” általános mesterséges intelligenciához juthatunk.
 
Egy ilyen mesterséges intelligencia létrehozása könnyen akár évtizedekbe is telhet és a mai domináns megközelítés nem visz közelebb hozzá minket – vélekedik LeCun.
 
Kifejtette azt is: fogadni merne, hogy az alapvetően más módon működő mesterséges intelligencia kutatása az emberi szintű intelligencia felé vezet bennünket.
 
Ezek a feltételezett jövőbeli mesterséges intelligenciák sokféle formát ölthetnek, de a kutatót jelenleg igazán érdeklő projektek közé például egy olyan tartozik a FAIR-nél, amely a valós világból származó videók megemésztésére irányul.
 
Az ötlet alapja olyan modelleket létrehozni, amelyek hasonló módon tanulnak, mint egy kisállat, amikor a bevitt vizuális információkból világmodellt építenek.
 
Ezzel szemben a mai mesterséges intelligencia modellek „csak megjósolják a következő szót a szövegben” – fogalmazott Yann LeCun.
 
Hatalmas memóriakapacitásuk miatt úgy tűnhet, hogy okoskodnak, amikor valójában csak olyan információkat gyűjtenek vissza, amelyekre már betanították őket – mondta a Meta vezető kutatója.
 
 
B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.