2019. 06. 03. - 10:10

Elhunytak az asztalnál - Bárkit „visszahozhat” az életbe a mesterséges intelligencia?

Elhunytak az asztalnál - Bárkit „visszahozhat” az életbe a mesterséges intelligencia?

Elképesztő dolgokra képes ma már a mesterséges intelligencia: Leonardo Da Vinci híres festményét, a Mona Lisát, de Salvador Dalít és Marilyn Monroe-t is életre keltették a kutatók.

Olyan dolgokra képes ma már a mesterséges intelligencia, amire korábban nem is számíthattunk. MI-kutatók megalkották az úgynevezett deepfake technológia legújabb iterációját - a Samsung mesterséges intelligencia kutatási laboratóriumában, Moszkvában.
 
Ennek segítségével nem kevesebbre képesek, mint „életre kelteni” rég elhunyt híres embereket –  egyetlen kép alapján a modell elkezdheti mozgatni a fejét, szemét és száját.salvadordali_1
 
Néhányan aggódnak amiatt, hogy a meggyőző technológia előrelépése igen nagy visszaélési potenciállal bír.
 
Azzal azonban mindenki egyetérthet, hogy lenyűgöző: a Samsung algoritmusait 7 ezer képpel edzették, melyek nyilvános adatbázisokban hozzáférhetők a hírességekről.
 
A mesterséges intelligencia rendszer egy fotóra rendezte az arc jellemzőit és mozgásait. Ennek köszönhetően videók jöttek létre olyan, réges-rég elhunyt hírességekről, mint Salvador Dalí, Albert Einstein, Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij vagy Marilyn Monroe.
 
A Samsung MI-munkacsoportja „reális neurális beszélőfejekként” említi találmányát. A videóra ugyanakkor vegyes reakciók érkeztek.
 
A Tel Aviv-i egyetem kutatói egyébként 2017-ben már alkottak egy hasonló rendszert. Dr.Supasorn Suwajanakorn akkor a volt amerikai elnökről, Barack Obamáról készített valójában nem létező videót.
 
A BBC-nek a mesterséges intelligencia kutatók elmondták, hogy a technológiával vissza lehet élni, azonban sok jó dologra is használható. Ilyen például annak lehetősége, hogy egy már elhunyt családtagot is megjelenítsenek az asztalnál.
 
Dave Coplin, a The Envisioners mesterséges intelligencia tanácsadó vezérigazgatója elmondta: a meggyőző deepfake technológia valóban lehet problematikus, ha nincs kellően szabályozva – a nyilvánosságot tájékoztatni kell arról, milyen egyszerű is valójában megalkotni egy ilyen videót – fejtette ki.
 
Ha helyesen használják, a mesterséges intelligencia technológia valóban nagyon előnyös lehet.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.