2022. 10. 26. - 09:40

Gyógyszerek újrahasznosításában segít a mesterséges intelligencia a koronavírus ellen

Gyógyszerek újrahasznosításában segít a mesterséges intelligencia a koronavírus ellen

Mesterséges intelligenciát vetnek be a tudósok meglevő gyógyszerek újrahasznosításához, amelyek alkalmazhatóak lehetnek a Covid-19 ellen.

Koronavírus elleni gyógykészítmények feltalálásában segédkezik a mesterséges intelligencia: a Denveri Metropolitan Állami Egyetem (MSU) kutatói big data és mesterséges intelligencia segítségével azonosítják azokat a jelenlegi gyógyszereket, amelyek bevethetők a Covid-19 új változatai ellen.
 
Új módszereket találni az új koronavírus és folyamatosan változó variánsai kezelésére folyamatos kihívást jelent a kutatóknak, különösen, ha a hagyományos gyógyszerfejlesztési- és felfedezési folyamat évekig eltarthat.
 
A Michigan Állami Egyetem kutatócsapata csúcstechnológiás megközelítést alkalmaz annak megállapítására, hogy a már forgalomban lévő gyógyszerek képesek-e kezelni az új koronavírus-változatokat. Olvasd el: Mesterséges intelligencia gyógyszerek és vakcinák előállítására
 
Gyógyszerek újrahasznosításában segít a mesterséges intelligencia a koronavírus ellen
Gyógyszerek újrahasznosításában segít a mesterséges intelligencia a koronavírus ellen
 
„A Covid-19 vírus azért jelent kihívást, mert folyamatosan fejlődik - mondta Bin Chen, a Humán Orvostudományi Főiskola docense. - A mesterséges intelligencia és az igazán nagy adatkészletek alkalmazásával a régi gyógyszereket új módon tudjuk használni.”
 
Chen nemzetközi kutatócsoportot hozott létre – a szakemberek számos témában jártasak a biológiától a számítástechnikáig. Céljuk megbirkózni ezzel a kihívással.
 
Chen és csapata először nyilvánosan elérhető adatbázisokhoz fordult, hogy 1700 gazdaszervezet transzkriptomikus profiljából származó egyedi koronavírus génexpressziós jellemzőket keressen, amelyek a páciens szöveteiből, sejttenyészetekből és egérmodellekből származtak. Ezek az profilok felfedték a biológiai jellegzetességeket, melyeken a koronavírus és változatai osztoznak.
 
A vírus profiljával, illetve annak tudatában, hogy mely géneket kell elnyomni és melyeket kell aktiválni, a csapat képes volt egy számítógépes program segítségével átvizsgálni az FDA (az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal) által jóváhagyott, vagy vizsgálati gyógyszerekből álló gyógyszerkönyvtárat – azért, hogy megtalálja a jelölteket, amelyek javítani tudják az expressziót, az ún. szignatúra géneket, s tovább gátolják a koronavírus replikációját.
 
Chen és csapata felfedezett egy új jelöltet, az IMD-0354-et - egy gyógyszert, amely átment az egyes fázisú klinikai vizsgálatokon az atópiás dermatitisz kezelésére.
 
Egy koreai kutatócsoport később megfigyelte, hogy 90-szer hatékonyabb a Covid-19 hat változata ellen, mint a remdesivir - az első, a koronavírus kezelésére jóváhagyott gyógyszer.
 
A kutatócsoport azt is megállapította, hogy az IMD-0354 gátolta a vírus önmásolását, azzal, hogy fokozta az immunválaszt a gazdasejtekben. A megszerzett információk alapján a kutatók az IMD-0354 IMD-1041 nevű részét tanulmányozták. Ez egy inaktív anyag, amely a szervezetben metabolizálódik és aktív gyógyszert hoz létre.
 
„Az IMD-1041 még ígéretesebb, mivel szájon át szedhető és vizsgálták hatékonyságát krónikus obstruktív tüdőbetegségre, a légáramlást akadályozó és a légzést megnehezítő tüdőbetegségekre - mondta Chen. - Mivel az IMD-1041 szerkezetét nem hozták nyilvánosságra, mesterséges intelligencia platformot fejlesztünk új vegyületek tervezésére, amelyeket remélhetőleg fejlettebb állatmodellekben is tesztelni és értékelni lehet.”
 
A kutatás az iScience folyóiratban jelent meg.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.