2020. 03. 05. - 10:00
Kezelheti az alvászavarokat a mesterséges intelligencia

Sokan küzdenek alvási rendellenességekkel, melyek komolyan rányomhatják bélyegüket mindennapjaikra. Kutatók szerint a mesterséges intelligencia immár ezen is segíthet a jövőben.
Hozzájárulhat a mesterséges intelligencia (MI) az alvászavarok kezeléséhez. Egy, a kutatók által kiadott közlemény szerint az alváskutatás leginkább alkalmazott típusával, a poliszomnográffal összegyűjtött elektrofiziológiai adatok jól használhatóak a mesterséges intelligencia- és gépi tanulási elemzésekhez.
Az MI javíthatja az alvásgyógyászat precizitását, jóval páciens-központúbb gondoskodást és jobb eredményeket garantál – áll a kutatók új tanulmányában, melyet Journal of Clinical Sleep Medicine folyóiratban tettek közzé.

A mesterséges intelligencia az alvás elemzésében is segíthet
Az állásfoglalást az AASM Mesterséges Intelligencia az Alvásgyógyászatban Bizottság fejlesztette ki.A közelmény szerint a poliszomnográfia során összegyűjtött elektrofiziológiai adatok – mely az alváskutatás legszélesebb körű típusa - igen jó helyzetben vannak az MI és a géppel támogatott tanulás révén végzett, fokozott analizáláshoz.
„Amikor a mesterséges intelligencia alvásgyógyászatban játszott szerepére gondolunk, az nyilvánvalónak tűnhet az alvás és a kapcsolódó események pontozására – mondta el dr. Cathy Goldstein. - Ez korszerűsítené az alváslaboratóriumok folyamatát, s felszabadítaná az alvástechnikus idejét, melyet a közvetlen betegápolásra szánhat”.
Az alvásközpontok által összegyűjtött, óriás mennyiségű adat miatt az MI és a gépi tanulás elősegítheti az alváskezelést: pontosabb diagnosztizálást, a betegség előrejelzését és a kezelés prognózisát, a betegség altípusainak jellemzését, az alvás pontozásának pontosságát, valamint az alvás optimalizálását és személyre szabását is eredményezheti.
Goldstein kiemelte, hogy a mesterséges intelligencia használható az alváspontozás automatizálására, miközben további betekintést nyújt az állapotra nézve, az alvási adatok alapján.
A szakember megjegyezte, az MI lehetővé teszi, hogy lényeges információkat nyerjenek az alvásvizsgálatokból – ugyanis a jelenlegi összefoglaló mutatók, például az apnoe-hypopnea index nem jelzik előre az egészségre és az életminőségre vonatkozó eredményeket, melyek fontosak a betegek esetében.
Az MI segít megérteni a leggyakoribb alvászavar, az obstruktív alvási apnoé mögött meghúzódó mechanizmusokat, vagyis az orvosok kiválaszthatják a megfelelő kezelést a páciens számára, amely valóban személyre szabott lehet.
László Adrienn