2025. 03. 06. - 14:11

Kína óriási állami alappal támogatja a mesterséges intelligenciát

Kína óriási állami alappal támogatja a mesterséges intelligenciát

Az ázsiai ország bejelentette, hogy hatalmas mennyiségű tőkével támogatják az ország további digitális fejlesztését.

A DeepSeek legújabb mesterséges intelligencia alapú érvelési modelljének globális sikere után Kína vezető gazdasági tisztviselői bejelentették, hogy egy államilag támogatott alapot hoznak létre a technológiai innováció előmozdítása érdekében.
 
Az úgynevezett kínai “Nemzeti kockázati tőke irányító alap" a mesterséges intelligencia, a kvantumtechnológia és a hidrogénenergia-tárolás területére összpontosít, emelte ki Zheng Shanjie, Kína állami gazdasági tervezőjének vezetője az elmúlt napokban.
 
Zheng, aki a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság elnöke, hozzátette, hogy az alap várhatóan közel 1 billió jüan (138 milliárd dollár) tőkét vonz majd a következő 20 évben a helyi önkormányzatoktól és a magánszektorból.
 
A kínai vezetés szerint a csúcstechnológiás chipek, a kvantum számítástechnika, a robotika és a mesterséges intelligencia kulcsfontosságú tényezők a gazdasági növekedés és a gyártás fejlesztése szempontjából, azonban az Egyesült Államok technológiai korlátozásai egyre nagyobb nyomást helyeznek az országra.
 
 
kina_mi_torzs
Kína célja, hogy folyamatosan a világ élvonalába tartozzanak a mesterséges intelligenciát illetően
 
A sajtótájékoztatón Zheng határozott hangnemet ütött meg, dicsérve Kína gyors fejlődését a mikrochipek, a mesterséges intelligencia nagy nyelvi modelljei, valamint az ipari és humanoid robotok területén.
 
Kína szerint a korábban csak sci-fi filmekben látott jelenetek ma már valósággá válnak. Az ország folyamatosan halad a technológiai és innovációs fejlődés globális élvonalába. A vezetők szerint ez azt bizonyítja, hogy bizonyos erők elnyomási és blokád-kísérletei csak tovább ösztönzik független innovációs törekvéseinket, nyilvánvalóan utalva az Egyesült Államokra.
 
A kínai DeepSeek januárban mutatta be R1 elnevezésű nagy nyelvi modelljét, amely komoly felfordulást okozott a globális tőzsdéken. A modell képességei majdhogynem egy szintre kerültek az OpenAI GPT-4, a Meta Llama és a Google Gemini rendszereivel, csak mindezt a versenytársak költségeinek töredékével érték el Kínában.
 
A kínai technológiai offenzíva tehát nemcsak a gazdasági versenyt diktálja új alapokra, hanem geopolitikai dimenziókat is nyit. A mesterséges intelligencia és a kvantumtechnológia fejlődése nem csupán innovációs verseny, hanem a világhatalmi egyensúly kérdése is. Kína hatalmas befektetései egyértelműen mutatják, hogy az ország nem kíván másodhegedűs szerepben maradni.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.