2019. 06. 18. - 09:50

Közlekedés és egészségügy 2030-ig - mesterséges intelligenciával

Közlekedés és egészségügy 2030-ig - mesterséges intelligenciával

Mindennapjainkat alaposan módosíthatja a mesterséges intelligencia pár éven belül. Kiemelten igaz ez a közlekedésre és az egészségügyre – de lássuk, hogyan is javíthat ezeken az MI.

Manapság már nem meglepő, hogy egy Siri, egy Alexa vagy egy Google hangasszisztens segíti a mindennapokat. Ezen eszközök alkalmazása azonban csak a kezdet egy olyan világban, melyben a mesterséges intelligencia mindennek része lehet.
 
Már nem fikció a létezése, s ez fokozottan igaz lesz a jövőben. A szórakoztatás vagy a sport terén érdekes változások várhatók, mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk.
 
Lássuk, hogyan érinti a közlekedést és az egészségügyet a mesterséges intelligencia.
 
Az önjáró autókról már mindannyian hallhattunk – a szakemberek szerint ezek 2030-ig nagymértékben elterjedtek lesznek, s nemcsak ilyen módon változik meg a közlekedés a jövőben. A hókotrástól a szemétgyűjtésig, az önjáró teherautók hamarosan átvehetik a piszkos munka nagy részét.
 
Az önjáró autókat már napjainkban tesztelik az utakon
Az önjáró autókat már napjainkban tesztelik az utakon
 
Érkeznek azonban a vezető nélküli vonatok, amelyek a világon szintén léteznek már, valamint a sofőr nélküli buszok is megjelentek Európában. Sőt, láthatunk majd önjáró repülőt is: a Boeing vállalat önálló repülőgépet épít, amely mesterséges intelligenciát használva, egyedül repül.
 
A Rolls-Royce személyzet nélküli, távvezérelt rakományhajókon dolgozik: ezek megjelenését 2020-ra tervezik.
 
A Uber abban bízik, hogy elkezdheti használni a levegőben közlekedő drón taxikat, a vezető nélküli autókkal együtt – az első drón taxit már kipróbálták 2017-ben Dubaiban. De tesztelik a mesterséges intelligenciát azért is, hogy lecsökkentsék a forgalmi dugókat és elősegítsék a jó haladást az utakon – ennek módja a forgalom kontrollálása, a balesetek és a lehetséges dugók előrejelzése.
 
Egészségügy
 
A mesteréges intelligencia forradalmasítja az orvostudományt: teljes mértékben személyre szabja a beteg kezelését, egészen specifikus genomjáig.
 
Ennek oka az, hogy a rendszer elemzi a személyes adatok óriási halmazát, beleértve a genetikát, az életmódot és a környezetet, beteg orvosi és családi történetének minden árnyalatát, melyek hozzájárulnak a legmegfelelőbb orvosi döntésekhez.
 
A mesterséges intelligencia már most is használatos: az orvosok képesek időben észrevenni a rákot vagy egy szembetegséget, sőt azt is előrejelezhetik, szenvedhet-e a jövőben Alzheimer-kórban valaki, évekkel azelőtt, hogy bármilyen jele lenne ennek.
 
A mesterséges intelligencia már több területen bizonyította, hogy jóval érzékenyebb és megbízhatóbb, mint az ember szakértők. A gyanús bőrelváltozások esetén például az MI képes egy digitális fotó alapján meghatározni, hogy a bőrfelületen látható módosulás jó- vagy rosszindulatú.
 
A cikket folytatjuk.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.