2020. 03. 30. - 09:45
Mesterséges intelligencia gyors és olcsó koronavírus-tesztelésre

Tudósok a mesterséges intelligenciát alkalmaznák a koronavírus gyorsabb és kevésbé költséges szűrésére.
A koronavírus vagy COVID-19 járvány, valamint az általa okozott kár alighanem a legrosszabb, ami a 2020-as esztendőt jellemzi.
Noha a betegség Ázsiában ütötte fel a fejét, Európa és Észak-Amerika is bőven érintett, s a világ egyéb vidékei is súlyos helyzettel néznek szembe. Ami még rosszabb: kevés a teszt, amely kimutatja a betegséget.
A Waterloo-i Egyetem kutatói most új ötlettel álltak elő: mesterséges intelligencia (MI) alapú röntgen sokat segíthetne a koronavírus megállapításában.
Jelenleg a COVID-19 diagnózisai nagy részét a polimeráz láncreakció (PCR) tamponteszttel igazolják. Mivel a koronavírus világjárvány új és gyorsan is terjed, számos területen hiány van a tesztekből, ráadásul azok meglehetősen lassúak és nem adnak meg minden adatot a vírus szervezetben történő terjedéséről.
A röntgent a tüdőben zajló folyamatok meghatározására használják, vajon lehet-e azonban egy egyszerű röntgen a COVID-19 diagnosztikai eszköze is?

Gyorsabban és olcsóbban diagnosztizálná a koronavírust a mesterséges intelligencia?
A Waterloo-i Egyetem tudósai most olyan mesterséges intelligencia-szoftvert alkottak meg, amely képes jobban felismerni a fertőzéseket mellkasröntgen segítségével.
A technológia nem helyettesítheti a tamponteszteket, de kiegészítheti azokat. A tudósok nyilvános források felhasználásával közel 3000 betegből származó, csaknem 6000 mellkasi radiográfiai adatkészletet használtak a szűrőeszköz kifejlesztése érdekében.
A mesterséges intelligencia áttekinti a röntgenfelvételeket, rendellenességeket keresve, melyek összhangban állnak koronavírusos betegeknél tapasztaltakkal. Ha ezt más tünetekkel összefüggésben elemezik, az orvosok igen pontos diagnózist alkothatnak.
„Reméljük, hogy a COVID-Net nevű eszközt klinikai orvosok, kutatók és adatkutatók használni fogják: ideális esetben az eszköz lehetővé teszi számunkra, hogy felgyorsítsuk a hatékony, radiográfián alapuló COVID-19 szűrőmegoldások globális alkalmazását és fejlesztését, s kezeljük azokat, akiknek a leginkább szükségük van rá” - mondta el Alexander Wong, a szoftver egyik alkotója.
A kutatók jelenleg magyarázó eszközön dolgoznak, amely megmutatja, miként jut eredményre a mesterséges intelligencia-technológia. Természetesen jelenleg még nem kész széleskörű használatra a klinikai területen.
Nyílt forráskódú természete azonban arra invitálja a tudósokat és orvosokat – a világ minden tájáról -, hogy segítsenek és bővítsék a rendszert.
Gyógyászati területen ma már egyre szélesebb körben alkalmazzák a mesterséges intelligenciát. Az ilyen típusú rendszerek viszonylag gyorsan képesek hatalmas adatbázisok áttekintésére, összehasonlítva a különböző esetek különböző képeit.
Noha az MI sem fogja rövid időn belül diagnosztizálni a COVID-19-et, segíthet további adatok szolgáltatása terén, melyek befolyásolhatják a kezelésre vonatkozó döntéseket.
László Adrienn