2019. 07. 11. - 10:45

Mesterséges intelligencia: hangyaszerű robotok segíthetnek vészhelyzetekben

Mesterséges intelligencia: hangyaszerű robotok segíthetnek vészhelyzetekben

Egyre fejlődik a technológia és a mesterséges intelligencia: a kutatók olyan, 10 grammos robotokat fejlesztettek ki, melyeket a hangyák inspiráltak s igen hasznosak lehetnek számunkra.

Mindössze 10 grammot nyomnak azok az apró robotok, melyet kutatók egy csoportja fejlesztett ki. A hangyák inspirálták őket – képesek egymással kommunikálni, szerepeket kiosztani egymás között és feladatokat befejezni együtt. Az újrakonfigurálható robotok egyszerűek, mégis képesek ugrani és felmászni egyenetlen felületekre.
 
A hangyák önmagukban nagy erővel és intelligenciával bírnak. Kolóniában azonban komplex stratégiákat alkalmazhatnak a kifinomult feladatok elvégzésére és a nagyobb ragadozók elkerülésére.
 
Az EPFL vállalatnál a Jamie Paik professzor laboratóriumában dolgozó robotikai kutatók reprodukálták ezt a jelenséget. Apró robotokat fejlesztettek ki, melyek minimális fizikai intelligenciát mutatnak egyéni szinten, ám képesek kommunikálni és közösen cselekedni.
 
Hangyákat mintáznak a legújabb mesterséges intelligencia robotok
Hangyákat mintáznak a legújabb mesterséges intelligencia robotok
 
Annak ellenére, hogy tervezésük egyszerű, súlyuk pedig mindössze 10 gramm, mindegyik robot több mozgási móddal rendelkezik, hogy bármilyen típusú felületen képes legyen navigálni.
 
Együttesen gyorsan észlelhetik és küzdhetik le az akadályokat, sőt, nagyobb és nehezebb tárgyakat tudnak mozgatni, mint ők maguk.
 
A kutatást a szakemberek a Nature szaklapban tették közzé.
 
Fontos még kiemelni, hogy a háromlábú, T alakú origami robotokat Tribotsnak nevezik. Néhány perc alatt összeszerelhetők vékony, többrétegű lapok összecsukásával, vagyis tömeggyártásra is alkalmasak.
 
Teljesen önállóak és összekötetlenek, fel vannak szerelve  infravörös- és közelségérzékelőkkel. Az alkalmazástól függően még több érzékelőt is el lehet rajtuk helyezni.
 
Mozgásukat az ún. Odontomachus hangyák alapján alakították ki. Normális esetben lassú mozgással haladnak, ám ha ragadozótól kell menekülniük, erőteljes állkapcsuk segítségével együtt ugranak levélről-levélre – mutatott rá Zhenishbek Zhakypov, a tanulmány szerzője.
 
A Tribots ezt a katapultmechanizmust elegáns origami kialakítással replikálja. A vertikális és horizontális ugrás ugyanúgy megy neki, mint a gát vagy akadály átugrása, illetve texturált terepen történő járás – ahogyan ezt a hangyák is tudják.
 
Azonos az anatómiájuk, de mindegyik robotnak más a meghatározott szerepe a helyzettől függően.
 
A „felfedező” típusok például fizikai akadályokat észlelnek az útjukban, például tárgyakat, völgyeket és hegyeket. Az akadály észlelése után tájékoztatják a csoport többi tagját, s a „vezető” adja ki az utasításokat. A „munkások” pedig a tárgyak mozgatására fordítják erejüket.
 
Figyelemreméltó az is, hogy új küldetésekkel vagy ismeretlen környezettel találkozva szintén új szerepeket vehetnek fel ezek a hangyák – s akkor is, ha valamely tagjuk eltűnik.
 
A hangyaszerű robotok alkalmazása a jövőben igen hasznosnak bizonyulhat vészhelyzetekben, keresési missziókban. Hamar képesek megtalálni a célt nagy felületen, anélkül, hogy a GPS-re vagy a vizuális visszajelzésre támaszkodnának.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.